Zdrowie i Uroda

Jakie są zalecenia po zabiegu wazektomii?

Z wazektomii najczęściej korzystają mężczyźni, którzy nie planują zakładania rodziny lub jej powiększania. Jest to procedura, którą w znacznej większości przypadków wykonuje się jednorazowo, na całe życie. Po upewnieniu się, że w nasieniu nie występują już żywe plemniki, mężczyzna wraz z partnerką mogą zrezygnować z innych, tradycyjnych metod antykoncepcyjnych. Zabieg ten zapewnia mężczyznom poczucie komfortu i nierzadko pozytywnie wpływa na aspekt współżycia. Warto dowiedzieć się, czym jest ta procedura, a także jak postępować po jej przeprowadzeniu.

Podstawowe informacje o wazektomii

Wazektomię można przeprowadzić na kilka sposobów. Każdy z nich prowadzi jednak do tego, aby przeciąć nasieniowody i uniemożliwić dalszy transport plemników do nasienia. Końce przeciętych nasieniowodów są umieszczane w fałdach skóry, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich przemieszczania i wtórnego połączenia.

 

Cała procedura jest poprzedzona wywiadem medycznym, który służy rozpatrzeniu, czy pacjent nadaje się do zabiegu. Wazektomii nie można bowiem przeprowadzić u osób, u których występuje wodniak jąder, nieuregulowana cukrzyca, hemofilia, żylaki powrózka nasiennego itd. Nie zaleca się wykonywania zabiegu u mężczyzn poniżej 35. roku życia oraz tych, którzy jeszcze nie założyli rodziny. Ważne, aby ich decyzja o przecięciu nasieniowodów była w pełni świadoma i przemyślana.

Postępowanie po wazektomii

Zarówno przygotowanie do zabiegu, jego przebieg, jak i przestrzeganie zaleceń związanych z rekonwalescencją ma bardzo duże znaczenie. Pacjenci, którzy nie stosują się do rekomendacji lekarskich, mogą trudniej i dłużej przechodzić rekonwalescencję. Mogą ponadto pojawić się dodatkowe skutki uboczne, takie jak krwawienie, czy miejscowa infekcja. Niektórym pacjentom w takiej sytuacji może ponadto dłużej towarzyszyć ból. Jakie są zalecenia po wazektomii?

Troska o ranę pozabiegową

Mimo iż nacięcia w okolicy moszny są niewielkie, wciąż należy mieć na uwadze, że jest to rana pozabiegowa, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pacjent powinien utrzymywać ją w czystości, a także chronić przed wilgocią. Konieczna jest zmiana opatrunku i stosowanie specjalnej obcisłej bielizny. Do zachowania higieniczności rany można wykorzystywać zwykłą letnią wodę z mydłem lub odpowiednie środki dezynfekujące. W ten sposób pacjent może uniknąć ryzyka infekcji.

Kąpiele, basen, korzystanie z sauny, aktywność sportowa

W okresie rekonwalescencji zaleca się również unikanie długich kąpieli. W tym czasie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z prysznica. Należy także unikać użytkowania basenu, czy sauny.

 

Przez pierwszy tydzień warto o siebie zadbać i ograniczyć aktywność sportową. Tymczasowo sport nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nadmierny ruch może powodować dodatkowe dolegliwości bólowe. Redukcja wysiłku fizycznego jest istotna. W przeciwnym razie może również pojawić się krwawienie, siniaki, czy występowanie wydzieliny z rany. Pacjent musi pamiętać, iż rana zewnętrzna to nie wszystko. Ważne, aby doszło do zagojenia się przeciętych nasieniowodów, a aktywność, nadmierny wysiłek, podnoszenie ciężkich przedmiotów itd. może doprowadzić do ich przemieszczenia.

Aktywność seksualna po zabiegu

Po wazektomii odradza się jakąkolwiek aktywność seksualną przez około siedem dni. Warto dać sobie czas na odpoczynek i pełne zagojenie się ran. Po tym czasie należy nadal stosować tradycyjne metody antykoncepcyjne. Po kilku miesiącach pacjent może wykonać badanie nasienia i upewnić się, że w ejakulacie nie znajdują się żywe plemniki. Taki test jest potwierdzeniem, że zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty. Zazwyczaj właśnie w tym momencie pary przestają korzystać z innych środków antykoncepcyjnych.

Zabieg i istota rekonwalescencji

Rekonwalescencja po zabiegu jest wskazana, aby pacjent jak najszybciej powrócił do swojej codziennej aktywności bez ograniczeń. Warto pamiętać, że w razie występowania jakichkolwiek dokuczliwych dolegliwości i niepokojących objawów należy skontaktować się ze swoim lekarzem. Jeśli chcesz omówić kwestię wazektomii, możesz skonsultować się z lekarzem w Klinice Novoderm w Łodzi.

https://skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/28348-co-zrobic-w-przypadku-awarii-samochodu-na-drodze.html n-shine-sweet.com https://dajplus.pl/kiedy-przemysl-spotyka-dom-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/