Zdrowie i Uroda

Jak usunąć tatuaż skutecznie i bezpiecznie?

Znudził Ci się tatuaż, a może nie wygląda już, jak w dniach swojej świetności? Sprawdź, jak usunąć tatuaż bez ryzyka blizn.

Jak usunąć tatuaż skutecznie i bezpiecznie?

Znudził Ci się tatuaż, a może nie wygląda już, jak w dniach swojej świetności? Zastanawiasz się, jak usunąć tatuaż, którego już nie lubisz? Nie musisz go ciągle oglądać, możesz rozważyć jego usunięcie w klinice medycyny estetycznej. Metodą rekomendowaną przez specjalistów jest laserowe usuwanie tatuażu. Wyjaśniamy, jak wygląda ten zabieg i jakich efektów można się po nim spodziewać.

Jakie tatuaże można usunąć przy pomocy lasera?

Nowoczesne lasery, działające w technologii pikosekundowej, umożliwiają usunięcie niemal wszystkich kolorów tatuażu, z wyjątkiem białego. Najłatwiej i najszybciej usuwa się te tatuaże, które zostały wykonane przy pomocy tuszu czarnego lub granatowego. Najtrudniejsze i wymagające dłuższej terapii są barwniki zielone, niebieskie i żółte. W zasadzie nie ma znaczenia, czy są to tatuaże profesjonalne, czy amatorskie, chociaż te drugie trudniej się usuwa, ponieważ barwnik może zostać umieszczony na różnych głębokościach. Niemożliwe jest natomiast usuwanie tatuażu świeżego. Zabieg można wykonać dopiero po całkowitym zagojeniu się skóry, czyli przeważnie po kilku tygodniach.

Jak działa laser na pigment w skórze?

Technologia pikosekundowa wykorzystywana do usuwania tatuażu charakteryzuje się ultrakrótkim czasem trwania impulsu, dzięki czemu wiązka światła szybko dociera do głębokich warstw skóry, gdzie znajduje się pigment tatuażu i doprowadza do jego rozbicia na mikroskopijne cząsteczki. Im drobniejsze elementy, tym łatwiejsze jest ich usunięcie na drodze naturalnych procesów fizjologicznych. Barwnik zostaje przetworzony przez układ limfatyczny, a następnie wydalony z organizmu. Efektem tego jest wyraźne blaknięcie tatuażu, a po kilku sesjach laserowych – nawet całkowite jego usunięcie.

Laserowe usuwanie tatuażu – przebieg zabiegu

Usuwanie tatuażu nie jest zabiegiem bezbolesnym, jednak poziom nieprzyjemnych doznań uzależniony jest od indywidualnego progu bólu oraz obszaru i głębokości umiejscowienia pigmentu. Podobnie jak w przypadku wykonywania tatuażu, jego usuwanie jest bardziej bolesne w okolicach kostek, żeber, łokci, szyi, uszu oraz okolic intymnych ze względu na cieńszą i bardziej unerwioną skórę. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, laserowe usuwanie tatuażu wykonuje się w zależności od preferencji pacjenta – ze znieczuleniem lub z zastosowaniem samego chłodzenia kontaktowego.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej – specjalistę laseroterapii. Laserowe usuwanie tatuaży jest procedurą ambulatoryjną. W pierwszej kolejności wykonywana jest próba naświetlania, aby ocenić indywidualną wrażliwość skóry. Następnie odbywa się właściwy etap zabiegu – laserowe naświetlanie tatuażu.

Pierwsze efekty usuwania tatuaży dostrzegalne są zaledwie kilka dni po procedurze. Kiedy ustąpi zaczerwienienie, niemal od razu można zauważyć blaknięcie tatuażu. Ostateczny rezultat jest jednak możliwy do osiągnięcia po serii zabiegów, których liczba określana jest przez lekarza na pierwszej konsultacji.

Przeciwwskazania do usuwania tatuażu laserem

Przed zastosowaniem lasera konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań, do których należą:

  • ciąża i okres laktacji;
  • aktywne infekcje w miejscu zabiegu;
  • przerwanie ciągłości naskórka w miejscu zabiegowym;
  • świeży, niezagojony jeszcze tatuaż;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • świeża opalenizna (naturalna, solarium, samoopalacz);
  • stosowanie leków, ziół, kosmetyków lub innych środków, które mają w swoim składzie substancje fotouczulające;
  • choroby tkanki łącznej;
  • cukrzyca;
  • nowotwory.

W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki



zobacz wiecej live url https://ciekawostki-porady.blogspot.com/