Podstawowy sprzęt do skitouringu – co jest potrzebne?

Piękne widoki, nowe wyzwania, lepsza kondycja, poczucie spełnienia – to wszystko oferuje skitouring. Ta dyscyplina narciarska cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Jaki sprzęt do skitouringu trzeba posiadać, by zacząć z nim swoją przygodę?

Narty skitourowe – podstawa wyposażenia narciarza

Najważniejszym sprzętem przeznaczonym do skitouru są odpowiednie narty. Różnią się one od zwykłych nart zjazdowych, ponieważ narciarstwo skitourowe to nie tylko samo zjeżdżanie, ale również podchodzenie. Co więcej, narciarze często przemierzają wtedy nieprzyszykowane trasy, poruszając się po nieubitym, miękkim puchu.

Wobec tego narty skitourowe są nartami szerszymi, lżejszymi oraz bardziej miękkimi i elastycznymi w stosunku do standardowych nart. Dodatkowo posiadają one specjalną konstrukcję określaną jako rocker, czyli podgięcie czubków, co dodatkowo ułatwia poruszanie się po śniegu.

Wiązania i buty skitourowe – ważne idealne dopasowanie

Każdy amator skitouringu musi także wyposażyć się w odpowiednie wiązania oraz buty skitourowe. Co wybrać?

Stosuje się wtedy specjalne buty skitourowe, które są w stanie zapewnić właściwą ochronę i pracę stopy przy zjazdach i przy podchodzeniu. Buty muszą być idealnie dopasowane, aby nie powodować bólu i otarć.

Do nart skitouringowych stosuje się wiązania TLT, czyli kłowe lub pinowe, a także klasyczne wiązania szynowe.

Foki i kijki skitourowe – niezbędne przy podchodzeniu

Jako że skitouring to nie tylko zjazdy, ale także podchodzenie pod ośnieżone zbocza, narciarz musi posiadać odpowiednie wyposażenie do tego celu. Stosuje się wtedy foki oraz kijki narciarskie.

Foki to paski umieszczane na spodniej części nart, które mają na celu zapobieganie ich ślizganiu się przy podchodzeniu. Aktualnie do wyboru są różne typy fok, w tym foki gotowe do konkretnych modeli nart i foki na metry.

Oczywiście, trzeba dokupić też kijki skitourowe. Stosuje się najczęściej kijki z regulacją wysokości, które pozwalają na dopasowanie jej do pokonywanej trasy.

Pozostały sprzęt skitourowy – co jeszcze jest potrzebne?

Aby ta dyscyplina narciarska była bezpieczna, konieczne jest też zakupienie innego wyposażenia. Stosuje się wtedy kaski skitourowe wraz z goglami narciarskimi, a także zestawy lawinowe – łopatki, sondy, detektory.

Dobór odpowiedniego sprzętu do skitouringu ma zatem bardzo duże znaczenie. Właściwe wyposażenie pozwoli na czerpanie największego zadowolenia z przemierzania rzadko uczęszczanych tras i zapewni właściwy komfort i bezpieczeństwo!

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://wingate.biz http://pimpmipad.pl/bezpieczna-glowa-podczas-jazdy-konnej/ https://hellheaven.pl/jak-poprawnie-dzialac-w-social-media/