Podatki i zasiłki w Norwegii

Norwegia to dla wielu osób kraj docelowy, który staje się ich drugą ojczyzną. Miejscem na całe życie, w którym samo życie jest łatwiejsze od strony ekonomicznej i bytowej. Niektórzy zaś wyjeżdżają tam, żeby odłożyć trochę pieniędzy i wrócić potem do Polski. Często do Norwegii przenoszą się całe rodziny, które w tym właśnie kraju znajdują swoje domy. Bez względu na to, jak wygląda nasza sytuacja i co stanowi powód naszego wyjazdu, zadbajmy o sprawy finansowe jeszcze lepiej. To one przecież stanowią najczęstszą przyczynę wyjazdów do Norwegii. Oprócz sporej pensji mamy szansę uzyskać też zasiłek rodzinny oraz korzystny zwrot podatku, jeśli pracujemy (lub pracowaliśmy) legalnie na terenie Norwegii.

Rozliczenie podatku z Norwegii

Sprawą, do której na pewno warto podejść na poważnie, jest rozliczenie podatku z Norwegii. Mamy na to czas do 30 kwietnia, ewentualnie do końca maja (przysługuje nam też prawo do dokonania korekty). Jeśli tego nie zrobimy, to urząd norweski rozliczy nas automatycznie na podstawie posiadanych informacji. Ale w takim przypadku przepadną nam ulgi podatkowe i odliczenia. Szkoda byłoby, bo pieniądze ze zwrotu to przecież niezły zastrzyk finansowy dla każdego domowego budżetu.

Zasiłek rodzinny z Norwegii

Pracując na terenie Norwegii, pamiętajmy, że przysługuje nam prawo do zasiłku rodzinnego i opiekuńczego na dzieci. Przyznaje się go osobom, które wychowują jedno lub kilkoro dzieci do 18. roku życia. Zasiłek opiekuńczy natomiast dotyczy dzieci w wieku od trzynastego do dwudziestego trzeciego miesiąca życia. Wysokość świadczenia rodzinnego na jedno dziecko to aż 970 NOK, a wysokość zasiłku opiekuńczego to 6000 NOK na jedno dziecko. Mamy możliwość wnioskowania o zasiłek rodzinny nawet do trzech lat wstecz, o zasiłek opiekuńczy do trzech miesięcy wstecz. Pieniądze z zasiłków znacząco wpłyną na poziom życia każdej rodziny.

http://kerganos.com/w-poszukiwaniu-idealnego-wozka-dzieciecego/ https://signwise.pl https://holard.net/jaki-zestaw-garnkow-wybrac-do-swojej-kuchni/