Montaż karnisza w domu jest prostą czynnością, która wymaga jedynie odpowiednich narzędzi, precyzji oraz właściwego wymierzenia odległości. Potrzebne jest tutaj właściwe planowanie i podstawowa wiedza na temat montażu karnisza okiennego. Dowiedz się, jak w kilku prostych krokach prawidłowo zamontować karnisz w domu.
O czym należy pamiętać przy montażu karnisza?
Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wybrać karnisz, który chcemy zamontować w domu. Na rynku dostępne są lekkie modele, ale też ciężkie (nawet do 12 kilogramów). Waga karnisza na zasłony i firany ma znaczenie, gdyż pod to musimy dobrać właściwe mocowania. Zwykłe śruby nie wystarczą i może się okazać, że cała konstrukcja oderwie się od ściany – nierzadko z częścią tynku. Montaż karnisza wymaga specjalnych kołków rozporowych. Należy je wkręcić również wtedy, gdy wybieramy lekki model.
Montaż karnisza krok po kroku
Przygotuj niezbędne narzędzia do montażu karnisza. Będziesz potrzebował:
- wiertarki udarowej lub udarowo-obrotowej,
- kołków rozporowych,
- poziomicy,
- ołówka,
Działania przygotuj od przygotowania powierzchni, posegregowania poszczególnych części karnisza, montażu elementów.
Krok 1. Zmierz odległość
Montaż karnisza (https://fixly.pl/kategoria/montaz-karniszy) zacznij od dokonania pomiarów. Pamiętaj, aby zawiesić go nad oknem najlepiej na wysokości 5-7 centymetrów ponad nim. Natomiast od wnęki okiennej karnisz powinien wystawać na odległość 15-20 cm. W innym przypadku karnisz i zawieszone na nim firany oraz zasłony mogą okazać się znaczną przeszkodą przy otwieraniu okna.
Przy wymierzaniu odległości przyda Ci się miara, ołówek oraz poziomica, aby dokładnie zaznaczyć miejsca wierceń dla podpory pod karnisz.
Krok 2. Wykonanie otworów
Jeśli ustaliłeś odległości oraz dokładne usytuowanie miejsc podpór, to możesz przystąpić do montażu karnisza – zaczynając od wiercenia. W tym celu musisz użyć wiertarki udarowej lub udarowo-obrotowej o odpowiednim wiertle. Grubość zależy od ciężkości karnisza i użytych kołków rozporowych. Ponadto przy wyborze kołków należy brać pod uwagę również rodzaj podłoża – czy ściana jest betonowa, czy ceglana. Wywierć otwory, umieść w nim kołki i koniecznie sprawdź, czy stabilnie i mocno wniknęły w ścianę. Jeśli tak, to można przystąpić do właściwego montażu karnisza.
Krok 3. Montaż karnisza
Postępuj według instrukcji. W pierwszej kolejności przykręć podpory/wsporniki pod drążek karnisza w wyznaczonych i wywierconych wcześniej miejscach. To one będą stabilizować całą konstrukcję. Jeśli drążek posiada żabki czy kółka, to należy je równomiernie rozłożyć, a następnie przymocować drążek do podpór. Warto sprawdzić przy pomocy poziomicy, czy karnisz został zamontowany prosto i czy w razie czego nie uda się dokonać drobnej poprawki. Po tej czynności można już na karnisz powiesić firankę oraz zasłony.