Ciekawe

Jak rozpocząć przygodę z niwakam?

Kultura Japonii zachwyca wiele osób. Bonsai coraz częściej pojawia się w naszych domach, a niwaki w ogrodach. Jak w ogrodzie uzyskać egzotyczny klimat, wykorzystując niwaki?

Od czego zacząć?

Niwaki to rośliny, które są formowane poprzez cięcie. Uprawiane są wyłącznie w ogrodach w przeciwieństwie do bonsai, które są miniaturowymi drzewkami rosnącymi w domach.

Wybierając drzewka na niwaki, warto skoncentrować się na tych rodzajach, które znane są z powolnego wzrostu. Świetnym przykładem jest sosna, która może rosnąć co najmniej kilkadziesiąt lat, a czasem nawet kilkaset.

Warto również wybierać drzewka, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz złe cięcie. Cisy to jedna z tych roślin. Mogą rosnąć w słabej glebie, dobrze radzą sobie z mrozem, suszą oraz nieporadnym cieciem początkujących hodowców. Warto pamiętać, że cisy mają około 60 odmian, więc używając ich w ogrodzie, można stworzyć bardzo interesujące kompozycje.

Warto pamiętać, że chcąc stworzyć ogród, w którym występują niwaki nie trzeba sadzić nowych drzew, a usuwać tych starych. Wprost przeciwnie! Stare drzewa często są pokrzywione, zniszczone co dodaje im uroku. Koniecznie trzeba to wykorzystać. Wybierając drzewka na niwaki należy koncentrować się na rodzimych gatunkach roślin, gdyż tylko one dobrze będą sobie radziły w naszym klimacie.

Przycinanie niwaków – o czym trzeba pamiętać?

Hodowla niwaków jest przeznaczona dla osób, które interesuje oglądanie rośliny w trakcie wzrostu i rozwoju. Nie jest to propozycja dla osób, które czekają na szybki efekt swojej pracy. Cięcie niwaków to zajęcie, które trzeba ustawicznie powtarzać.

Cięcie niwaków nie jest trudnym zadaniem. Oczywiście chcąc uzyskiwać ciekawe formy trzeba dojść do wprawy, ale dzieje się to stopniowo. Po każdym kolejnym cieciu niwaki będą wyglądały piękniej.

Jest kilka zasad, do których należy się stosować, by drzewka były zdrowe. Ważne jest, by pierwsze cięcie w roku wykonywać na przełomie marca i kwietnia, nie wcześniej, gdyż istnieje groźba nocnych przymrozków, które mogą znacznie osłabić roślinę.

Ostatnie cięcie przed zimą należy wykonać najpóźniej w lipcu. Podcinanie drzewek można zacząć już w czerwcu. Po cięciu rośliny nie wymagają zabezpieczenia środkami przeciwgrzybicznymi. Żywica, która wytworzy się na ranie zabezpieczy drzewko przed chorobami.

Po przycięciu niwaków należy zasilić je nawozem, który zakwasi glebę. Dzięki temu drzewka będą odporniejsze na brązowienie i opadanie igieł.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

https://beesafe.pl/porady/blokada-na-kolo/ zobacz https://manylink.co/@Babystuff