Dzieła sztuki

Dzieła sztuki są namacalnym dowodem wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości i mają ogromne znaczenie dla teraźniejszości. Poza znaczeniem, które przedmioty mają dla wnętrza naszego domu, warto pamiętać o historii i emocjach w nich zapisanych, ponieważ raz utracone, nigdy już nie powrócą. Właśnie dlatego wymagają one specjalnej troski.

Konserwacja dzieł sztuki

W tym punkcie należy zrozumieć, czym tak naprawdę jest to specyficzne zajęcie i jak możemy je rozumieć. Pierwszym pojęciem jest konkretna dziedzina nierozerwalnie związana z historią sztuki, a mianowicie wszystkie zabiegi mające na celu dobry stan techniczny konkretnego obiektu.

Drugi sposób, w jaki możemy rozumieć konserwację, jest po prostu sam zabieg. W skład tego elementu wchodzi szereg czynności i działań, które mają na celu ustalenie właściwego planu dla osiągnięcia najlepszego rezultatu.

Nauka

Konserwacja dzieł sztuki w kontekście dziedziny nauki jest bardzo istotna, biorąc pod uwagę znaczenie wszelkich śladów historii dla naszego obecnego otoczenia. Obiekty architektoniczne, obrazy oraz różnego rodzaju przedmioty stanowią świadectwo dawnych czasów, przypominając o naszych wartościach, historii, genezie, wydarzeniach. Wszystkie te czynniki budują i gruntują więź społeczną i pozwalają na zapamiętanie, kim jesteśmy.

Należy wspomnieć o dwóch bardzo istotnych zasadach, które królują w tej konkretnej dziedzinie sztuki. Pierwsza przypomina o konieczności zastosowania środków minimalnej ingerencji w zabytek, natomiast druga zwraca uwagę na fakt, iż używane przez specjalistów metody muszą być możliwe do cofnięcia, tak aby cały dokonany proces mógł być przywrócony.

Zabieg

Ten akapit odnosi się do wykorzystywania wszelkich dostępnych metod i sposobów, aby dzieło, któremu się poświęcamy, mogło istnieć i funkcjonować w naszym otoczeniu jak najdłużej w formie, która nie uległa zmianom.

Zadanie to jest bardzo trudne i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Tutaj w arsenale konserwacji zabytków wyróżniamy działania chemiczne, które mają na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu, a także wzmocnienie jego struktury. Inny sposób to wszelkie czynności fizyczne i mechaniczne usuwanie drobnoustrojów, które mogą prowadzić do pogorszenia się stanu danego dzieła sztuki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jaki wózek na wakacje? Wózek spacerowy jaki wybrać? Jaka parasolka do wózka? dentysta Nowa Huta pudełka na wino