Zastosowanie dźwigarów betonowych sprężonych

Dźwigary betonowe sprężone cieczą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, dlatego też warto im się bliżej przyjrzeć, aby przekonać się czy rzeczywiście warto skorzystać z ich dobrodziejstwa. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie jest zastosowanie dźwigarów betonowych sprężonych i przy jakich inwestycjach najczęściej się je wykorzystuje.

Zastosowanie dźwigarów betonowych sprężonych

Nowoczesne dźwigary betonowe sprężone o zróżnicowanych wysokościach sprawdzą się doskonale przede wszystkim do budowy dwuspadowych dachów przy bardzo dużych rozstawach słupów. W dzisiejszych czasach bardzo wiele firm wykorzystuje dźwigary betonowe sprężone przy stawianiu hal przemysłowych. Nietypowy przekrój poprzeczny (w kształcie litery „I”) jest typowy dla popularnych belek sprężonych. Nachylenie górnych półek może wynosić od 2 do nawet 7%, dzięki czemu końce belek mogą być zakończone bez dodatkowego wzmocnienia końcowych elementów. W celu poprawy statyczności w trakcie montażu bardzo często stosuje się zakończenia z specjalnymi blokami podporowymi, które skutecznie wzmacniają belki w strefie największych sił poprzecznych.

Warto wspomnieć również i o tym, że belki typu „I” są tak naprawdę typowymi dla elementów sprężonych belkami o przekroju dwuteowym. Belki tego typu przeznaczone są głównie do budowy dachów o bardzo dużej rozpiętości. Można je wykorzystać także jako belki stropów o dużych obciążeniach i rozpiętościach.

Najlepsze dźwigary do konstrukcji stropowych i dachowych

Dźwigary betonowe sprężone wykorzystywane są zazwyczaj w konstrukcjach stropowych i dachowych. W dzisiejszych czasach olbrzymim zainteresowaniem cieszą się nie tylko dźwigary wykonane z betonu sprężonego, ale również wytrzymałe dźwigary żelbetonowe, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Bardzo dużym plusem dźwigarów betonowych sprężonych jest to, że można je wyprodukować w dowolnej geometrii i w dowolnych gabarytach. Klienci końcowi mogą wybrać także stopień oraz rozmieszczenie poszczególnych zbrojeń. Indywidualne projekty bez żadnego większego problemu można idealnie dostosować do swoich inwestycji.

Elementy sprężone – czym tak naprawdę są?

Elementy sprężone w dzisiejszym budownictwie odgrywają bardzo ważną rolę, ale mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego czym one są. Najprościej rzecz mówiąc elementy sprężone to konstrukcje w których naciąg cięgien następuje zawsze przed zabetonowaniem, a siły naciągu są przekazywane na beton dopiero przez przyczepność. Struny w tym przypadku pełnią rolę zbrojenia aktywnego.