Zamykanie naczynek przy pomocy wiązki laserowej VPL

Rozszerzone naczynka to coraz częstszy problem, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetów medycyny estetycznej. U osób, które mają tendencję do rozszerzania się naczyń włosowatych, niestety ten problem występuje bardzo często na twarzy, czego nie da się czasem ukryć nawet bardzo kamuflującym makijażem.

Jak pozbyć się problemu z naczynkami?

Jedyną drogą do pozbycia się tej dolegliwości jest zamykanie naczynek. Jeżeli rozszerzające się naczynka nie zostaną zamknięte, z czasem będą pękać, a to doprowadza do trwałego rumienia. Nie skutkują w takim wypadku także żadne kremy, nawet jeżeli producenci tych specyfików obiecują co innego. Jedyną drogą jest działanie w gabinecie kosmetologicznym.

Osoby, które zmagają się z tym problemem, doświadczają ciągłych nawrotów na skutek między innymi spożywania alkoholu czy ostrych przypraw, a nawet zdenerwowania czy wypicia gorącej herbaty. To nie pozwala normalnie i swobodnie funkcjonować społecznie, ponieważ czerwone policzki są również krępujące.

Zamykanie naczynek za pomocą lasera VPL

W przypadku mniejszych naczynek oraz przewlekłego rumienia lekarz zastosuje laser VPL. Jest on pomocny na przykład wtedy, kiedy laser IPL nie jest w stanie złapać poszczególnych małych naczynek. Zasada działania tych dwóch metod jest podobna.

Zamykanie naczynek za pomocą lasera VPL odbywa się przy użyciu urządzenia o trójkątnej głowicy. Emituje ono wiązkę światła, pochłanianą przez naczynia krwionośne. W nich zachodzi proces zmiany światła w ciepło, które osusza naczynie z wody. Dzięki temu może ono obumrzeć i efekt czerwonych prześwitów przez skórę całkowicie znika, przynajmniej na jakiś czas. Niestety, jeżeli osoba z takimi dolegliwościami nie będzie dbała o skórę, nie będzie także mogła długo cieszyć się efektami.

Jak dbać o skórę naczynkową na co dzień?

Zarówno po zabiegu, ale również zawsze, należy pamiętać o tym, by nie wystawiać skóry na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB. Nawet jeżeli słońca nie widać i tak ma ono degradujący wpływ na skórę, dlatego konieczne jest pamiętanie o kremach z filtrami przez cały rok. To pomoże na dłużej cieszyć się efektami zabiegu.

O ile to możliwe, warto także unikać czynników, które mogłyby narazić skórę na ponowne rozszerzanie się naczynek. Chodzi na przykład o picie alkoholu. Należy sprawdzić, jaka dawka nie powoduje tego problemu. Podobnie jest kawą czy herbatą. Warto spożywać je lekko ostudzone. To oczywiście pewne wyrzeczenia, ale warto je ponieść w imię zdrowej cery.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med