Właściwości i zastosowanie metali szlachetnych

Do metali szlachetnych zaliczane są te, które pod względem chemicznym nie mogą wypierać z kwasów cząsteczek wodoru. Są one bardo trwałe, nie ulegają korozji, ulegają łatwemu przetapianiu oraz są bardzo cenne. Również z tych względów coraz popularniejszy staje się ich recykling. Warto odwiedzić pobliski skup metali szlachetnych i pozbyć się starych, zużytych przedmiotów posiadających cenne surowce.

Właściwości metali szlachetnych

Do metali szlachetnych należy m.in. platyna, złoto oraz srebro. Każde z nich posiada własne właściwości, w związku z czym wykorzystywane są one w różnych celach. Jest to związane przede wszystkim z ich niską reaktywnością, są również antykorozyjne i nie wchodzą w reakcje chemiczne. Stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, m.in. medycynie i jubilerstwie, dlatego związane z nimi produkty często trafiają do skupu metali szlachetnych. Mogą to być np. stare zespolenia chirurgiczne z platyny.

Zastosowanie metali szlachetnych w przemyśle

Metale szlachetne są powszechnie stosowane także w branży chemicznej czy fotograficznej. Złoto bywa stosowane do produkcji barwników, natomiast ze srebra produkowane są błony światłoczułe. Platyna natomiast wykorzystywana jest masowo w przemyśle laboratoryjnym i elektrycznym. Wykonuje się z niej różnego rodzaju styki elektryczne, a także specjalistyczne przyrządy. Zużyty sprzęt tego typu zanieść można na skup metali szlachetnych, gdzie poddane zostaną procesom odzyskiwania.

Metale szlachetne w jubilerstwie

Od wieków metale szlachetne wykorzystywane są także w jubilerstwie. Najczęściej stosowane w tych celach jest złoto oraz srebro, jednak z platyny również przygotowuje się wiele wyrobów. Na metale szlachetne wciąż jest bardzo duży popyt, jednak zasoby różnych typów są ograniczone. Dlatego tak ważny jest ich recykling. W skupie metali szlachetnych zostawiać można rozmaite przedmioty nadające się do odzyskania złota, srebra czy platynowców. Wpływa to pozytywnie na ochronę na środowiska, a także pozwala opóźnić wyczerpanie złóż metali szlachetnych. Informacje o skupie metali szlachetnych znajdziesz na http://zlomweglika.pl/skup-metali-szlachetnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *