Typy skór samochodowych

Skóra samochodowa może występować w różnych odmianach, które obejmują: anilinę, pół-anilinę i skórę pigmentowaną (powlekaną). Skóra anilinowa prawie nigdy nie jest stosowana we współczesnych samochodach, chociaż niektóre starsze i specjalistyczne pojazdy używają tego typu skóry.

Skóra pigmentowana

Jest to skóra, która może być pokryta materiałem syntetycznym. Skóra prawdziwa ukrywa się w naturalnej (zwykle ciemnoszarej) formie. Powłoka zapewnia odpowiedni kolor i ochronę skóry. Grubsze powłoki są zazwyczaj stosowane w tańszych pojazdach, ponieważ powłoka ukrywa naturalne wady skóry, co sprawia, że jest tańsza do wykończenia.

Pielęgnacja skóry pigmentowanej polega na utrzymaniu czystości. Brud niszczy i zużywa skórę, co prowadzi do jej błyszczącego i nieestetycznego wyglądu. Do pielęgnacji należy używać delikatnego, wodnego środka do usuwania osadów brudu i oleju. Farba do skóry samochodowej może pomóc w usunięciu ścieralności i zwiększeniu oporu słonecznego. Z biegiem czasu powłoka skórzana pęknie mikroskopowo lub rozciągnie się w szwach. Niektóre środki mogą przeniknąć do powłoki przez te pęknięcia i otwory, utrzymując skórę w dobrej formie.

Pół-anilina

Jest to skóra, która została zabarwiona, ale na jej powierzchni znajduje się jeszcze powłoka ochronna. Powłoka ta jest zazwyczaj bardzo cienka, co pozwala skórze wyglądać bardzo naturalnie i delikatnie. Powłoka może być przezroczysta, zabarwiona lub barwiona. Ultra cienka powłoka nie gwarantuje niewidoczności usterek takich jak rysy lub blizny. Jednak tonująca farba do skóry samochodowej może pomóc w ich zamaskowaniu.

Pielęgnacja skóry z pół-aniliny jest niemal identyczna jak w przypadku dbania o skórę pigmentowaną. Należy utrzymywać ją w czystości, często czyszcząc i odkurzając. Skóra pół-aniliny zazwyczaj nie jest tak odporna jak skórka pigmentowa, dlatego zaleca się częstą konserwację.

Pielęgnacja aniliny

Anilina to skóra, która została zabarwiona i opalona, ale nie ma powłoki ochronnej. Jest to najbardziej naturalna i miękka skóra. Jest również bardzo podatna na plamy, uszkodzenia, przenikanie barwników, zadrapania i zarysowania.

W przypadku obić z aniliny nie jest wskazane spożywanie w samochodzie jedzenia i napojów. Kontakt z nimi może osłabić sztywność skóry lub spowodować nieodwracalne zabarwienie. Obicia należy czyścić i zabezpieczać produktami przeznaczonymi do skóry aniliny. Ewentualne wady zamaskować można farbą do skóry samochodowej.

Farbę do skóry samochodowej kupisz na Lakiery24.com