Techniki masażu klasycznego

Znany od przeszło trzech tysięcy lat. Doskonale zgłębiony przez Chińczyków. Pozwalający uzyskać maksymalny relaks, jak także działający leczniczo. Masaż klasyczny, bo o niego chodzi, to jeden z najbardziej powszechnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Istnieje szeroki zakres technik masowania. Opis poszczególnych, poniżej.

Głaskanie i pocieranie

Biorąc pod uwagę fakt, jak długo masaż klasyczny jest już praktykowany, śmiało można wysunąć stwierdzenie, iż znajduje się on w czołówce najbardziej szczegółowo opracowanych zabiegów. Wyróżnia się zatem wielorakie sposoby jego wykonywania, wśród których za zdecydowanie najbardziej popularny uznaje się głaskanie. Takie ruchy są wskazane zwłaszcza w początkowych oraz końcowych fazach zabiegu. Polega to na przykładaniu pełnej dłoni masażysty do pleców masowanego. Dotyk ma być przyjemny, nie za mocny, ale odczuwalny. Najczęściej fizjoterapeuci wykorzystują do głaskania wewnętrzną stronę dłoni. Niekiedy służy także zaciśnięta pięść bądź kłębek kciuka. Na podstawie stanu kręgosłupa pacjenta, stosuje się rozmaite intensywności głaskania, a tym samym wydziela kilka stopni jego głębokości, przykładowo- głaskanie powierzchowne lub głaskanie głębokie.

Masaż klasyczny nie mógłby się obejść bez techniki zwanej pocieraniem lub rozcieraniem. Jest to znacznie silniejsze niż wcześniej omówione głaskanie- uciskanie tkanki. Co ma to zdziałać? Przede wszystkim taką formę masowania zaleca się u pacjentów zgłaszających się ze zrostami, bolącymi skręceniami, stłuczeniami i innymi rodzajami kontuzji. Ewidentnie rozcieranie wykonywane jest w charakterze leczniczym. W praktyce natomiast technika ta opiera się na przesuwaniu po plecach obu dłoni naprzemiennie.

Wyciskanie a gniecenie, oklepywanie a wibrowanie

Tradycyjny masaż klasyczny bazuje na drenażu limfatycznym, jaki opiera się na realizacji stałego ruchu o konkretnym, niezmiennym nasileniu. Gest ten jest wykonywany wzdłuż całej partii ciała poddawanej masowaniu i określa się go jako wyciskanie. To technika często towarzysząca innej, równie popularnej metodzie, tj. ugniataniu. W tym przypadku w grę wchodzi długotrwałe chwytanie mięśnia mające na celu odciągnięcie go od części kostnej. Po co? Pozwala to na zwiększenie jego elastyczności. Charakteryzowanie ugniatanie to przeważnie jakieś czterdzieści procent pełnego zabiegu masażu klasycznego.

Tak jak wyciskanie współgra z gnieceniem, tak oklepywaniu sprzyja wibracja. Delikatne uderzanie po plecach powinno stanowić ostatni etap relaksującego masowania. Ma ono być ruchem energicznym, lecz jego intensywność koniecznie musi zostać dostosowana do określonego przypadku pacjenta. Z pewnością niebywałą zaletą oklepywania jest działanie pobudzające. To świetny element relaksujący, jaki stosowany jest równie chętnie przy masażu klasycznym osób dorosłych, jak i starszych ludzi, a nawet małych dzieci. Wibracja zaś opiera się na uaktywnianiu mięśni poprzecznie prążkowanych i gładkich. To także rewelacyjny „trening” dla włókien mięśniowych. Wibracja skutecznie zmniejsza tętno oraz efektywnie podnosi poziom ciśnienia krwi masowanego pacjenta.

Roztrząsanie i wałkowanie

Jeszcze inną techniką, na której opiera się masaż klasyczny jest roztrząsanie. To subtelny ruch prowadzący do lekkiego drgania mięśni. Wykonuje się go z różną częstotliwością, ale przeważnie bardzo delikatnie, a pacjent odczuwa przyjemność. Ta metoda bazuje na zmiennej amplitudzie wykonywanych dłońmi fizjoterapeuty drgań. Cały sekret tkwi w energicznym masowaniu na boki, ale realizujący masaż nie odciąga dłoni od masowanego ciała nawet na moment, jedynie przesuwa je po różnych fragmentach uciskanej partii.

W przypadku wałkowania natomiast trzeba podkreślić, iż jest to część zabiegu z zakresu masażu klasycznego, która skutecznie łączy ze sobą kilka innych, wcześniej już wspomnianych i krótko opisanych technik masowania. Najczęściej to zestawienie następujących metod: ugniatanie, głaskanie oraz rozcieranie. Wszystkie je realizuje się na zmianę, a tempo ich wykonywania jest ustalane indywidualnie, w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta. Dopuszczalne są zarówno ruchy powolne, jak i bardziej energiczne i zamaszyste. Wałkowanie przynosi ogromny relaks i jeszcze większe pobudzenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA