Ślub w Polsce czy w tropikach?

Zawarcie związku małżeńskiego to jeden z najważniejszych dni w życiu młodych osób. Wiele z nich pragnie, aby ten moment był faktycznie niezapomniany. Możliwości na ślub i wesele jest sporo – jakie opcje są najczęściej wybierane?

Ślub kościelny i wesele!

W Polsce tradycja ma się dobrze – widać to po ilości klasycznych ślubów kościelnych i następujących po nich hucznych wesel. Oczywiście taki ślub i wesele to olbrzymi wydatek – wiele par młodych korzysta z pomocy finansowej rodziców i bliskich, również sama organizacja wymaga zaangażowania większej ilości osób. Niemniej, pomimo kosztów i koniecznego czasu na przygotowania, jest to nadal najpopularniejsza forma zawierania małżeństwa. Aby móc zawrzeć ślub kościelny (najczęściej konkordatowy) konieczne jest dostarczenie do kancelarii kościelnej niezbędnych dokumentów (skrócony akt urodzenia, chrztu, świadectwo bierzmowania). Opłaty za ślub kościelny obowiązują samą ceremonię, opłatę za przystrojenie kaplicy, opłaty dla organisty oraz kościelnego. Nierzadko kwota ta sięga 1000 zł. Dodatkowo młode pary musza również odbyć nauki przedmałżeńskie. Organizacja wesela wymaga znalezienia odpowiedniej sali weselnej, dogadania cateringu, zatrudnienie fotografa oraz wynajęcie zespołu grającego.

Ślub cywilny w USC i poza nim

Śluby cywilne trwają znacznie krócej niż kościelne, wymagają również znacznie mniej formalności. Ich cena także jest niższa – to kwota rzędu 100 zł. Oczywiście ślub cywilny nie musi odbywać się w USC – pozwalają na to zmiany w kodeksie cywilnym z roku 2015. Dzięki temu możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego również poza granicami Polski, podczas romantycznej ceremonii, np. na plaży. Topowe biura podróży organizują wyjazdy dla par na Dominikanę, Seszele – tam wśród palm odbywa się ślub. Czytaj więcej na romantyczne.com/slub-na-dominikanie.