Skituring i trasy skiturowe – podstawowe informacje

Ostatnimi czasy klasyczne narciarstwo wielu osobom nieco już się znudziło. Tak narodził się właśnie skituring. Czym on się charakteryzuje? Jak znaleźć trasy skiturowe? Jaki sprzęt jest potrzebny i co zapewni nam bezpieczne zjazdy?

Skituring – czym on jest?

Przede wszystkim jednak na początek warto wyjaśnić w ogóle, czym jest taki skitouring. Otóż to pojęcie odnosi się do specyficznej formy sportu powstałej w wyniku połączenia narciarstwa zjazdowego oraz turystyki wysokogórskiej. Ujmując rzecz dość prosto – wchodzimy albo wspinamy się na górę, po czym wybieramy trasę bez przepaści, nadającą się do zjazdu.

Czy taka wyprawa jest niebezpieczna? Generalnie tak może się wydarzyć. Z zasady skituring zakłada zjazd po dość dziewiczych terenach, tak samo wejście, co oczywiście przekłada się na wyższe zagrożenie, szczególnie lawiną. Warto jeszcze tylko zaznaczyć, że skitouring wymaga specjalnego sprzętu w postaci odpowiednich nart, czekanów, haków, lin, specjalnych butów, ubrań itp.

Trasy skiturowe – co to jest?

Skąd zaś się biorą trasy skiturowe? W ogóle jakim cudem istnieją jakieś trasy do skitouringu, skoro w zasadzie miał być to zjazd po całkowicie nieoszlakowanej trasie? Otóż w zasadzie generalnie tak jest. Trasy skiturowe wcale nie mają latarni, ubitego śniegu czy nawet drogowskazów ani chorągiewek.

Trasy skiturowe odnoszą się raczej do miejsc, w których istnieją warunki do zjazdu na nartach. Oznacza to przykładowo, że nie ma po drodze lodu, przepaści itp. Generalnie raczej są to zwyczajowo zaznaczone trasy, Oznacza to, że za każdym razem należy sprawdzić na nich bezpieczeństwo!

Bezpieczeństwo w skitouringu

No właśnie – jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w skitouringu? Jak zostało to już wspomniane wcześniej skituring nie jest najbardziej bezpiecznym sportem na świecie. Dlatego też szczególnie trzeba zadbać o to, co leży w naszym zakresie możliwości. Konkretniej rzecz ujmując trzeba zadbać o dobry sprzęt oraz zabezpieczyć się przed lawiną.

W zakresie sprzętu należy tu podkreślić, że sprzęt do skitouringu różni się od klasycznego narciarstwa zjazdowego. Ponadto tutaj dochodzi jeszcze kwestia całego sprzętu wysokogórskiego – odpowiednich butów, raków, czekanów. Oczywiście także istotna jest umiejętność posługiwania się nimi. Natomiast odnośnie lawiny należy wiedzieć, że konieczne jest posiadanie specjalnego zestawu przeciwlawinowego oraz ponownie – posługiwania się nim. Dlatego też warto skorzystać z licznej dzisiaj oferty kursów w zakresie umiejętności postępowania w obliczu zagrożeń w górach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trasy skiturowe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *