Samodzielna regeneracja felg samochodowych

Pomimo tego, że felgi samochodowe są jednym z tych elementów, które można zamontować bardzo szybko i odmienić wygląd samochodu, to niezwykle rzadko decydujemy się na zakup nowych felg ze sklepu. Czy samodzielnie jesteśmy w stanie dobrze zregenerować używane felgi samochodowe?

Zakup nowych felg samochodowych to wyjątkowo prosta czynność. Należy wybrać konkretny wzór, dopasować rozmiar felgi i jej parametry do naszego modelu samochodu i po wizycie u wulkanizatora możemy cieszyć się nowym wyglądem naszego samochodu. W przypadku używanych felg sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż w większości przypadków takie felgi mają przejechane już przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy kilometrów po polskich, dziurawych drogach. W zależności od sposobu użytkowania samochodu przez ich poprzedniego właściciela mogą być pełne zadrapań, łuszczącego się lakieru czy nawet być pokrzywione, co będzie wyraźnie wyczuwalne na prostej drodze.

Regeneracja felg – nie wszystko można zrobić samodzielnie

Już na tym etapie warto wyraźnie odkreślić, że nie wszystkie felgi i ich uszkodzenia jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić. O ile jesteśmy w stanie pozbyć się delikatnych zadrapań na czołowej powierzchni felgi czy nawet odrobinę większych rys, tak w przypadku uszkodzeń rantów czy skrzywienia całej felgi konieczna może okazać się ingerencja specjalisty. Niemal wszystkie funkcjonujące obecnie zakłady wulkanizacyjne posiadają sprzęt do prostowania felg, jednak spawanie uszkodzonej felgi (np. odłamany kawałek rantu) jest już znacznie rzadziej spotykane.

Nieprawidłowa regeneracja

Warto również podkreślić, że nieprawidłowa regeneracja felg aluminiowych może skutkować nie tylko brakiem przyjemności z jazdy i „ściąganiem” naszego samochodu na prostej drodze, ale również zagrożeniem dla zdrowia i życia nas samych oraz innych użytkowników drogi. Źle pospawane felgi nie posiadają pełnej wytrzymałości i mogą po prostu po raz kolejny ulec uszkodzeniu na drodze, co wpłynie na nagłą zmianę trajektorii jazdy naszego pojazdu.

Lakierowanie felgi

Ostatnim etapem regeneracji felg aluminiowych jest ich lakierowanie. Obecnie wielu producentów lakierów w sprayu oferuje lakier do felg. Warto mieć na względzie to, że lakier do felg jest lakierem o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz środki chemiczne i z tego też powodu warto wybierać jedynie produkty dedykowane. Co prawda z powodzeniem, pod względem osiągniętego efektu estetycznego, możemy użyć zwykłych lakierów w sprayu, to jednak już po kilku tygodniach użytkowania tak polakierowanych felg będą widoczne mankamenty związane ze zbyt słabą jakością takiej powłoki lakierniczej.

Farbę do zacisków hamulcowych kupisz na Lakiery24.com