Przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy to dobra inwestycja?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad kupnem i instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków. Urządzenia tego typu są dedykowane przede wszystkim dla domostw położonych na terenach nieuzbrojonych, jak również w przypadku domków letniskowych, domków położonych wysoko w górach. Czy to dobra inwestycja? Czy szybko się zwraca? Co warto wiedzieć o przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Budowa i zasady działania

Przydomowa oczyszczalnia ścieków posiada w swoim wnętrzu zbiorniki magazynowe, w których zlewane są ścieki. Ze względu na swoją budowę są one wielokrotnie filtrowane, przez co ostatecznie bardzo niewielka ilość toksycznych związków zostaje odprowadzona do gleby. Dzięki zastosowaniu wielokrotnego filtrowania możliwe jest więc zmniejszenie zanieczyszczenia gleby dookoła naszego domu.

Warto wiedzieć, że przydomowe oczyszczalnie są odpowiednio zabezpieczone przed osobami trzecimi – wnętrze urządzenia chroni nie tylko solidna klapa, ale również kłódka, do której klucz posiada właściciel posesji. Urządzenie posiada również wygodne uchwyty, które pozwalają na bezpieczne podnoszenie i mocowanie np. w samochodach transportowych.

Czy obsługa takiej oczyszczalni jest trudna?

Wiele osób obawia się, że obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków ich przerośnie. Producenci zapewniają, że konserwacja i czyszczenie nie zawiera wiele czasu i jest naprawdę proste.