Praktyczne zastosowania pneumatyki przemysłowej

Wykorzystanie urządzeń pneumatycznych w przemyśle jest bardzo szerokie, ponieważ posiadają one szereg zalet, których nie ma sprzęt elektryczny lub hydrauliczny. Znajdują one zastosowanie w budownictwie oraz w wielu gałęziach produkcji.

Pneumatyka w budownictwie

W tym sektorze przemysłu wykorzystuje się zarówno proste, jak i bardziej złożone urządzenia, na przykład siłowniki pneumatyczne. Najczęściej stosuje się mało skomplikowane maszyny, czyli młoty udarowe i wiertarki, które można spotkać praktycznie na każdej budowie, ponieważ są niezbędne przy wielu podstawowych pracach.

Urządzenia pneumatyczne są stosowane także w przypadku dużo bardziej skomplikowanych rozwiązań, między innymi w systemach służących do podawania i przenoszenia materiałów budowlanych. Trudno sobie wyobrazić działanie takich systemów bez siłowników pneumatycznych.

Przemysł chemiczny

W tym dziale przemysłu wykorzystanie urządzeń pneumatycznych jest bardzo szerokie. Są one niezbędne między innymi w systemach odpowiedzialnych za podawanie i odmierzanie substancji chemicznych. W tym celu nie wystarczą zwykłe siłowniki pneumatyczne, konieczne jest wykorzystanie urządzeń o bardzo wysokim poziomie zaawansowania technicznego. W przypadku przemysłu chemicznego ogromne znaczenie ma precyzja pracy wszystkich urządzeń.

Pneumatyka jest także stosowana w połączeniu z nowoczesną elektroniką. Takie rozwiązanie sprawdza się na przykład w przypadku systemów kontroli procesów produkcyjnych, w których konieczne jest zdalne sterowanie obwodami i zaworami.

Inne działy przemysłu

Urządzenia pneumatyczne znajdują szereg zastosowań w wielu sektorach przemysłu. W górnictwie wykorzystuje się między innymi pneumatyczne systemy wentylacyjne. Praca siłowników pneumatycznych jest także sprawdzonym rozwiązaniem w przypadku urządzeń ładujących.

W energetyce i hutnictwie, podobnie jak w górnictwie, pneumatyka sprawdza się w urządzeniach wentylacyjnych oraz w systemach chłodzenia. W hutnictwie zastosowanie znajdują urządzenia służące do mocowania półproduktów oraz do transportowania i załadunku gotowego materiału.

Wykorzystanie urządzeń pneumatycznych jest bardzo szerokie, są one spotykane w przemyśle tworzyw sztucznych i papierniczym. Równie często można jest znaleźć w innych sektorach, na przykład rolnictwie, branży spożywczej, czy leśnictwie. Sprawdzają się także w rzemiośle, profesjonalnej obróbce drewna, czy służbie zdrowia. Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *