Pracowałeś za granicą? Poznaj swoje prawa!

Realia życie w Polsce rok w rok zmuszają rodaków do opuszczania rodzinnych stron i podjęcia pracy za granicą. Dla części z nich emigracja zarobkowa wiąże się z opuszczeniem rodziny i życiem między domem w Polsce a mieszkaniem w Anglii, Norwegii czy Austrii. Według danych prezentowanych w raporcie Work Service, w ubiegłym roku emigrację rozważał co piąty Polak w wieku produkcyjnym. Jeśli Ty też znajdujesz się w tej grupie pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami, jakie czekają na emigranta za granicą.

Tylko legalna praca popłaca

Wydawać by się mogło, że czasy, kiedy emigranci pracowali „na czarno” są dawno za nami, jednakże realia potrafią zaskoczyć. Nie daj się zwieść obietnicom wyższych zarobków w zamian za opóźnianie podpisania umowy. Tylko legalna praca w oparciu o umowę respektującą prawo obowiązujące w miejscu pracy może zapewnić Ci bezpieczeństwo oraz wszystkie należne dodatki i świadczenia. Ponadto, odprowadzając składki możesz liczyć na zwrot podatku z zagranicy, niezależnie od tego, czy pracowałeś poza granicami Polski sezonowo, czy na stałe.

Dodatki i pakiet socjalny

Wiele z krajów, do których Polacy emigrują najczęściej, oferuje bardzo korzystne pakiety socjalne. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się specjalne dodatki dla rodzin, dzięki którym możesz zapewnić dzieciom duże lepsze warunki życia. Kolejnym świadczeniem, które dla emigranta może okazać się wyjątkowo cenne jest zwrot kosztów podróży między domem rodzinnym, a miejscem pracy.

W walce o swoje prawa nie jesteś osamotniony. W Polsce działają firmy, które pomogą Ci uzyskać zwrot podatku za pracę w Austrii, Niemczech, Holandii, Norwegii i innych państw, do których najczęściej emigrują Polacy.

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *