Pokrycie dachu – blacha trapezowa czy dachówka?

Przy wyborze pokrycia dachu trzeba brać pod uwagę przede wszystkim czynniki praktyczne, czyli trwałość, ciężar i walory użytkowe. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się pokrycia z blachy oraz dachówka.

Blacha trapezowa – zalety i wady

Jest to trwałe pokrycie, które wyróżnia się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Ten rodzaj blachy jest zazwyczaj grubszy od tradycyjnej blachodachówki, co sprawia, że dobrze znosi wichury, czy opady grad i nie ulega uszkodzeniom mechanicznym. Tego typu pokrycia nie nasiąkają wodą, a co za tym idzie nie zmieniają ciężaru. Jakie wady ma blacha trapezowa? Największym minusem tego rodzaju pokrycia jest przede wszystkim hałas, który będzie występował w czasie opadów atmosferycznych. Niestety deszcz uderzający o blachę będzie dosyć głośny, co może spowodować dyskomfort mieszkańców. Trzeba także pamiętać, że pod względem estetycznym blacha trapezowa nie pasuje do wszystkich dachów i sprawdzi się głównie w przypadku nowoczesnej architektury.

Zalety i wady dachówki

Dachówka wyróżnia się wyjątkową trwałością – na wysokiej jakości produkty producenci udzielają gwarancji nawet do pięćdziesięciu lat. Dużą zaletą takiego pokrycia są również jego wysokie walory estetyczne. Naturalna dachówka doskonale pasuje do budynków o klasycznej architekturze i pozwala nadać im bardziej tradycyjny wygląd. Największą wadą dachówki jest jej nasiąkliwość – wchłania ona wilgoć, co zwiększa jej masę. Z tego powodu takie pokrycie można stosować jedynie na dachach, które są odpowiednio przystosowane do wysokich obciążeń. Przy zakupie dobrej dachówki trzeba także liczyć się z kosztami. Produkty wysokie jakości mogą osiągać ceny kilkukrotnie wyższe od blachy trapezowej.

Co wybrać?

Dla większości osób najważniejszym czynnikiem będą koszty. Pod tym względem wybór blachy trapezowej jest zdecydowanie bardziej korzystny. Ten materiał wypada dobrze także pod względem stosunku ceny do jakości. Wprawdzie nie jest tak trwały jak naturalna dachówka, jednak ze względu na niższe koszty stanowi opłacalną inwestycję. Kiedy warto zdecydować się na naturalną dachówkę? Takie rozwiązanie ma sens w przypadku osób, którym zależy przede wszystkim na osiągnięciu określonego efektu estetycznego. Tego typu pokrycie dachowe jest odpowiednim rozwiązaniem także w przypadku starszych lub zabytkowych budynków, ponieważ blacha po prostu nie pasuje do ich architektury. Artykuł powstał we współpracy ze Budmax-Metal

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *