Podpory do przyczep – jak ułatwić sobie rozkładanie?

Pomimo tego, że podpory do przyczep nie są urządzeniami szczególnie skomplikowanymi, to wielu początkujących karawaningowców ma spore problemy z rozłożeniem przyczepy na polu kempingowym wraz z jej odpowiednim wypoziomowaniem. Jak ułatwić sobie rozstawianie przyczepy i rozkładanie podpór?

Zanim przejdziemy do kwestii samego rozkładania podpór oraz ewentualnego ułatwiania sobie ich rozkładania, warto wskazać, że niemal wszystkie współczesne podpory do przyczep wyglądają i działają na identycznej zasadzie. O ile w starszych przyczepach można spotkać jeszcze podpory rozkładane w odwrotną stronę, tak w nowych stosowany jest jeden typ. Wynika to z faktu, iż nowsze typy podpór zapewniają lepszą stabilność przyczepy po jej wypoziomowaniu oraz gwarantują nam utrzymanie ciężaru przyczepy oraz użytkowników.

Ręczne rozkładanie

Podstawowym sposobem rozkładania podpór jest oczywiście mechanizm ręczny polegający na używaniu dedykowanego klucza do podpór, który znajduje się przeważnie na wyposażeniu każdej z przyczep. Podpora rozkłada się i składa za pośrednictwem śruby ślimakowej, która należy wprowadzić w obrót. Znacznie szybszym sposobem rozkładania takich podpór jest skorzystanie ze zwykłej wkrętarki akumulatorowej z odpowiednią nasadką dobraną do rozmiaru dedykowanego klucza. Przy wykorzystaniu wkrętarki rozłożenie wszystkich czterech podpór wraz z kilkukrotnym sprawdzeniem poziomu przyczepy nie powinno nam zająć więcej niż kilka minut.

Elektryfikacja przyczepy

Drugim ze sposobów na ułatwienie sobie rozkładania podpór jest wymiana standardowych, ręcznych podpór, na podpory sterowane elektrycznie. Taki zestaw składa się przeważnie z kompletu podpór, centralki przekazującej sygnał oraz na bieżąco sprawdzającej wypoziomowanie przyczepy oraz sterownika umieszczonego we wnętrzu przyczepy. Dzięki takiemu systemowi jesteśmy w stanie rozłożyć całą przyczepę bez wychodzenia z jej wnętrza przy użyciu jedynie kilku przycisków. Cały system zrobi resztę za nas.

Podsumowując, jeżeli nie chcemy walczyć z przyczepą podczas jej rozstawiania na polu namiotowym, a jednocześnie przyśpieszyć proces jej poziomowania i rozkładania wszystkich podpór, warto postawić na sprawdzone przez lata rozwiązania. Warto mieć jednak na uwadze, że system elektrycznie rozstawianych podpór seryjnie znajdziemy tylko w najbardziej topowych wersjach wyposażenia przyczep kempingowych, zaś jego samodzielne dołożenie to często wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Czy warto? Każdy z nas samodzielnie powinien ocenić swoje możliwości finansowe pod tym kątem.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer