Ozdabiamy ogród

Czy można ozdobić ogród? Jak upiększyć przestrzeń, która sama w sobie prezentuje się dekoracyjnie? Nawet rośliny można wykorzystać w tym celu, poddając je pewnej obróbce estetycznej, co udowodnili twórcy ogrodów francuskich czy angielskich. Uświadomili oni sobie, że ogród w przeciwieństwie do miejsc całkowicie naturalnych, to także obszar ludzkiej twórczości. To, jaki styl dekoracji wybierzemy, zależy już tylko od nas.

Meblowanie ogrodu

Jeśli zaś chodzi o rzeczy, które umieszczamy w przestrzeni ogrodu, to meble ogrodowe mają wielkie znaczenie. Nie tylko ze względów praktycznych, ale też dekoracyjnych. W zależności od tego, jaki styl pragniemy stworzyć, możemy zdecydować się na meble minimalistyczne (których największą ozdobą jest oszczędność formalna i sama konstrukcja) oraz klasyczne (fantazyjne, stylizowane na meble pałacowe).

Pory roku i dekoracje

Ozdoby w ogrodzie mogą pojawiać się na stałe lub okresowo. Jak ogrodowe dekoracje świąteczne, które zdobią najbliższą przestrzeń w czasie Bożego Narodzenia. Latem wykorzystuje się naturalne ozdoby. Na werandzie wspaniale zaprezentują się na przykład petunie w koszykach technorattanowych zawieszonych na zadaszeniu lub umieszczonych na zewnętrznej stronie parapetu. Jesienią stawia się na wspaniałości natury – wiklinowe kosze pełne dojrzałych owoców, ale też kasztanów, ozdobione kolorowymi liśćmi.

Kompozycje roślinne

Sam sposób poprowadzenia nasadzeń ma już walory dekoracyjne. Ważne jest to, jaki kształt nadamy rabatkom, jakie kolory kwiatów dobierzemy. Liczy się zgranie płaszczyzn pionowych tworzonych przez większe krzewy czy drzewa oraz poziomych, komponowanych przez kobierce kwietne. Istotny jest też dobór akcentów, takich jak atrakcyjne solitery. Możemy żonglować dekoracyjnością pochodzącą od roślin, wykorzystując ją do własnych celów estetycznych.