Nowe okna – jakie okażą się strzałem w dziesiątkę?

Wymiana okien to spora inwestycja, która jednak ma wiele plusów. Osoby zamieszkujące w starych kamienicach czy domach budowanych ponad 30-40 lat temu powinny mieć na względzie, że taka wymiana znacząco wpłynie na poprawę jakości życia w mieszkaniu czy w domu. Dlaczego tak jest?

Nowoczesny dom, nowoczesne okna

Współczesne oka oferowane przez topowe firmy, takie jak lider w branży okiennej oknar-wroclaw.pl, dają nam wiele możliwości wyboru konkretnej technologii. Różnice pomiędzy oknami produkowanymi 20 lat temu a obecne są kolosalne – różnice widać na pierwszy rzut oka! Przede wszystkim zmieniły materiały – dawniej do tworzenia okien wykorzystywane były klasyczne deski drewniane, najczęściej niezabezpieczone impregnatami (gdyż taka technologia po prostu nie była dostępna). Brak zabezpieczenia tworzywa powodował, że deski bardzo szybko pękały w miejscu występowania słojów. Powodem tego były przede wszystkim duże amplitudy temperatur. Obecnie problem ten został wyeliminowany. Innym problemem starych okien były gumowe uszczelki, które również szybko sztywniały i pękały pod wpływem mrozów. Takie okno nie izolowało od chłodu, wpuszczało do wnętrz zimne powietrze.

Nowoczesne okna – co mogą nam zaoferować producenci?

Obecnie producenci okien odeszli od stosowania prostych desek – technologia ta uznana została za przestarzałą oraz nieskuteczną w zapewnianiu ciepła w pomieszczeniach. Obecnie okna tworzone są albo ze wzmocnionego PCV albo z odpowiednio zabezpieczonego drewna. Dodatkowym atutem jest fakt, że wiele z takich okien posiada kilka szyb, przez co jeszcze lepiej izolują one wnętrza. Poprawiono również jakość uszczelek – obecnie są one tworzone z mieszanek gumy z licznymi domieszkami, co wpływa na zwiększenie ich elastyczności i żywotności. Warto także zwrócić uwagę na zabezpieczenia – obecnie topowi producenci oferują okna i drzwi balkonowe z dodatkowymi systemami zabezpieczającymi przed włamaniami.