Natura w ogrodzie

Ogród jest dziełem człowieka i natury. Znajduje się na pograniczu tego, co kulturowe i naturalne. To przyroda formowana przez człowieka. Może być mniej lub bardziej naturalny. Potwierdzają to dwa przeciwstawne typy ogrodów: dziki i pejzażowy ogród angielski i uporządkowany ogród francuski. Ogród to nie tylko swobodna przyroda i jej działalność, ale także sztuka i stylizacja.

Otwórzmy się na przyrodę w dzikim ogrodzie

Kiedy mamy ochotę na większą dowolność ogrodową i chcemy, żeby natura samoistnie rozwijała się w naszej przestrzeni, stwórzmy dziki ogród albo chociaż jego fragment podarujmy przyrodzie. Posadźmy rośliny, które pomogą rozwijać się ptakom, trzmielom, motylom.

Naturalne krajobrazy i rośliny

Postawmy na rodzime gatunki roślin, które prezentują się znajomo i stworzą doskonałe środowisko dla rozwoju ptaków i owadów. Na przykład znana wszystkim pokrzywa, zapewni pokarm gąsienicom, a kiedy zakwitnie stanie się ozdobą.

Rośliny w doniczkach

Kiedy mamy mało miejsca lub dopiero przygotowujemy dziki ogród, zdecydujmy się na rośliny w doniczkach. Wybierzmy te, które zwabią motyle: lawendę, macierzankę, petunię, bodziszki.

Zainwestujmy w drewniane lub technorattanowe donice o różnym kształcie. Są one praktyczne, trwałe i pasują do naturalnego otoczenia. Na tle takiej pięknej przyrody, w dodatku ożywionej i pachnącej, eleganckie komplety wypoczynkowe do ogrodu zaprezentują się oryginalnie i zachwycająco.

Nowoczesność i natura

Awangardowe meble z aluminium czy technorattanu ustawione na eleganckim tarasie otwartym na dziki ogród. Eleganckie poduszki i efektowny zestaw porcelany, a w zasięgu wzroku malownicza łąka, która tworzy się sama. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, to warto zwyczajny trawnik przekształcić w łąkę, na której zakwitną dzikie kwiaty: maki, chabry, jastruny, stokrotki, mniszki.