Masaż klasyczny kręgosłupa

Nawet osoby w bardzo młodym wieku mogą mieć już problemy z kręgosłupem. Najlepiej zacząć je zwalczać jak najszybciej, stosując w tym celu m.in. masaż klasyczny. Jest on jednym z najlepszych i jednocześnie najprzyjemniejszych zabiegów radzących sobie z wadami postawy oraz uszkodzeniami.

Przygotowanie do zabiegu

Masaż kręgosłupa sprawdzi się oczywiście wyłącznie w konkretnych przypadkach. Zaleca się go pacjentom cierpiącym na bóle pleców, karku czy głowy. Zabieg ten pomaga też osobom narzekającym na przykurcze bądź obrzęki.

Masaże klasyczne są równocześnie rodzajem terapii stosowanej w zaburzeniach psychicznych. Mogą okazać się pomocne w leczeniu różnych typów nerwic, depresji czy długotrwałych stanów lękowych.

Przed udaniem się na taki zabieg, warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Pewne problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie, zmiany nowotworowe, żylaki bądź stany zapalne, mogą być przeciwwskazaniami do masażu.

Działanie masażu kręgosłupa

Ten rodzaj masażu najlepiej radzi sobie z bólem. Jest w stanie go zminimalizować, a efekt ten utrzymuje się jeszcze przez kilka dni po przebytym zabiegu. Kurację należy oczywiście regularnie powtarzać.

Podczas masażu klasycznego często na ciele pacjenta rozprowadza się substancje o specjalnym działaniu – antycellulitowym, odtruwającym bądź rozluźniającym. Nakładane na skórę w sposób intensywny, mogą one lepiej przeniknąć do jej najgłębszych warstw i tam rozpocząć właściwe działanie.

Masaż może być również etapem przygotowującym do intensywniejszego wysiłku fizycznego. Doskonale rozgrzewa on wszystkie mięśnie i tym sposobem zapobiega kontuzjom oraz urazom.

Techniki stosowane przy masażu kręgosłupa

Istnieją różne techniki wykorzystywane podczas masowania skóry pacjenta. Masaż klasyczny przeważnie korzysta z tych najpopularniejszych – głaskania, oklepywania, ugniatania oraz rozcierania.

Każda z wyżej wymienionych technik może mieć różny poziom natężenia. Delikatniejsze ruchy stosuje się w przypadku pacjentów cierpiących na poważniejsze urazy, a te intensywniejsze w celach profilaktycznych.

U osób wrażliwych i posiadających skórę delikatną nawet masaż klasyczny może wywoływać ból. Odczuwając go, należy bezzwłocznie poinformować o tym swojego masażystę, który wtedy będzie mógł zmienić sposób przeprowadzania zabiegu. Dla pacjenta powinien być on komfortowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA