Masaż klasyczny – długa historia

Pomimo tego, że masaż kojarzy nam się głównie z zabiegami typu SPA i sposobem na odprężenie całego ciała, to od lat uchodzi również za jeden ze sposobów leczniczych, mających pomagać nie tylko na zmęczenie mięśni, ale również poważniejsze dolegliwości organizmu. Co warto wiedzieć o masażu klasycznym?

Warto zacząć od tego, że masaż klasyczny ma blisko trzy tysiące lat swojej tradycji, a jego początków możemy doszukiwać się w Chinach. To właśnie tam powstały pierwsze techniki masażu, które z powodzeniem wykorzystywane były w przypadku wielu dolegliwości. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że i również dzisiaj masaż klasyczny bazujący na pierwszych technikach medycyny chińskiej, jest terapią skuteczną.

Przygotowanie do zabiegu

Podstawą dobrze wykonanego masażu jest nie tylko wybór odpowiedniego punktu z doświadczonym i profesjonalnym masażystą, który może poszczycić się znajomością budowy anatomicznej ludzkiego ciała, ale przede wszystkim nasz przygotowanie do zabiegu, które powinno obejmować między innymi przygotowanie skory poprzez jej umycie oraz brak spożywania ciężkostrawnych posiłków na półtorej do dwóch godzin przed zabiegiem. Decydując się na zabieg masażu klasycznego warto pamiętać o konieczności poświęcenia również czasu po zabiegu na chociażby szybki prysznic – masażysta zawsze korzysta ze środków poślizgowych, które nawet po wytarciu papierem i tak pozostają na powierzchni skóry i mogą powodować dyskomfort oraz zabrudzenia ubrania.

Co zabrać na zabieg?

W przypadku masażu klasycznego jedyne czym musimy dysponować podczas zabiegu to ręcznik. Pamiętajmy o tym, że pacjent nie powinien dysponować w momencie zabiegu żadnym innym odzieniem, które mogłoby tym samym uciskać go na leżance lub powodować jakikolwiek inny dyskomfort.

Podsumowując, zabiegi masażu klasycznego znane są od wielu długich lat i przez ten czas cały czas potwierdzają swoją skuteczność. Co prawda wielu osobom ciężko uwierzyć, że zabieg masażu miałby pomoc na takie dolegliwości jak niestrawność czy proces gojenia się blizn, to jednak warto czasami postawić na mniej konwencjonalną medycynę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA