Który rodzaj masażu jest dla Ciebie najodpowiedniejszy?

Masaż od lat wykorzystywany jest w celu rozluźnienia i odprężenia napiętych partii ciała. Dzięki niemu możliwe jest usprawnienie przepływu krwi i uśmierzenie dolegliwości zdrowotnych oraz poprawienie samopoczucia. Obecnie stosuje się kilka rodzajów masaży, które różnią się od siebie technikami. Które z nich są najpopularniejsze?

Masaż relaksacyjny i masaż leczniczy

Podczas wykonywania masażu relaksacyjnego wykorzystuje się łagodne techniki o powolnych ruchach, których celem jest uspokojenie i wyciszenie. Zaleca się go osobom potrzebującym odprężenia, orzeźwienia i zredukowania stresu. Podczas masażu stosuje się olejki eteryczne, które wcierane są w ciało. Działają one uspokajająco, antystresowo i relaksacyjnie.

Jeśli chodzi o masaż leczniczy, to należy do niego masaż rehabilitacyjny, segmentarny i izomeryczny. Pierwszy wykonywany jest w terapii pourazowej, pooperacyjnej czy powypadkowej. Z kolei masaż izometryczny jest formą masażu rehabilitacyjnego, który polega na energicznym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego, co pływa korzystnie na rozwój siły i masy mięśniowej. Polecany jest sportowcom.

Masaż sportowy i dostawowy

Techniki wykorzystywane podczas masażu sportowego są dostosowywane do indywidualnych potrzeb danego sportowca i do rodzaju uprawianej przez niego dyscypliny sportowej. Celem masażu jest przeciwdziałanie objawom patologicznym, na które uskarża się wiele zawodników. W zwiększonej grupie ryzyka są szczególnie ci, którzy narażeni są na duże przeciążenia, czyli sportowcy wyczynowi.

Z kolei masaż dostawowy wykonywany jest z myślą o więzadłach torebki stawowej, mięśniach otaczających staw i powierzchni stawowych. Masaż ten też nazywany jest także masażem centryfugalnym.

Masaż klasyczny i masaż orientalny

Masaż klasyczny służy przyśpieszeniu krążenia płynów znajdujących się w tkankach i skupia się przede wszystkim na układzie kostnym i mięśniowym. Dzięki masażowi klasycznemu możliwe jest usprawnienie przepływu limfy, co świetnie sprawdza się przy obrzękach, wysiękach i siniakach. Połączenie technik łącznotkankowych z technikami masażu klasycznego znalazło zastosowanie także w odchudzaniu, gdyż ma działanie wyszczuplające.

Coraz większą popularnością cieszą się masaże orientalne, z najróżniejszych zakątków świata. Do najbardziej znanych zalicza się masaż chiński, tajski, japoński, tybetański i polinezyjski. Dzięki tym masażom możliwe jest poprawienie kondycji fizycznej, stanu duchu i intelektu. Za ich pomocą przywraca się swobody przepływ energii życiowej i odblokowuje się kanały energetyczne, a także daje ujście stłumionym emocjom. Artykuł powstał we współpracy ze Medica Spa

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *