Jaki najlepszy sprzęt do wiercenia w betonie?

Wiercenie w betonie wbrew wszelkim opinią wcale nie jest zadaniem takim trudnym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka, ale oczywiście tylko wtedy, gdy dysponuje się profesjonalnym sprzętem. W pierwszej kolejności musimy wyposażyć się w odpowiednią wiertarkę. Jak powszechnie wiadomo wiercenie w betonie zwykłą wiertarką nie jest zbyt dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wiertarki udarowe, ale i one przy mocnym betonie nie spiszą się za dobrze. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup, albo wypożyczenie młotowiertarki.

Oryginalna młotowiertarka

Profesjonalna młotowiertarka wyposażona jest przeważnie w specjalny system SDS, czy potocznie zwany udar pneumatyczny. Podczas pracy młotowiertarka generuje bardzo charakterystyczne ruchy przód-tył. Korzystając z udaru pneumatycznego należy pamiętać o jednej kluczowej zasadzie – nie można dociskać wiertła do betonu. Układ pneumatyczny został tak skonstruowany, aby samodzielnie dobrać optymalną siłę nacisku. Inaczej wygląda oczywiście sytuacja w przypadku udaru mechanicznego. Jeżeli posiadamy młotowiertarkę z udarem mechanicznym, to musimy koniecznie dociskać wiertło do ściany. Oczywiście to drugie rozwiązanie w przypadku mocnego betonu wiążę się z użyciem bardzo dużej siły.

Solidne wiertło

Pamiętać należy również i o tym, że sama wiertarka to nie wszystko i jeżeli chodzi o profesjonalne wiercenie w betonie, to olbrzymią rolę odgrywa również wybór wiertła. Jeżeli chcemy wiercić większe otwory w betonie, to oczywiście najlepsze efekty otrzymamy używając popularnych wierteł koronowych. Ich ostrza zawsze znajdują się na zewnętrznej stronie wiertła i przeważnie składają się z bardzo wytrzymałych elementów diamentowych. Wykorzystane diamenty znacząco przedłużają żywotność wierteł koronowych, dzięki czemu będą nam służyć przez dłuższy okres czasu. Jeżeli interesują nas zdecydowanie mniejsze otwory, to zdecydowanie rozsądniej jest sięgnąć po zwykłe wiertła widiowe. Wiercąc dziury w betonie możemy niestety natrafić na zbrojenia, dlatego też rozsądnie jest używać wiertła, które posiadają kilka płytek w głowicy. Artykuł powstał we współpracy z firmą Santona Rybnik http://wierceniebetonu.com/.