Jak zmienić nasze życie na bardziej ekologiczne?

W radiu, telewizji, prasie czy Internecie wiele miejsca poświęca się obecnej kondycji środowiska. Ekologia stała się niezwykle ważnym elementem naszej codzienności – musimy być świadomi, że nawet najmniejsze, codzienne wybory maja wpływ na stan przyrody dookoła nas. O naszym wpływie na środowisko uczy się już małe dzieci w przedszkolach – one również zwracają uwagę na to, jak ważne jest wrzucanie śmieci do koszy, uczestniczą w akcjach sprzątania Ziemi, etc. Jak my sami możemy przyczynić się do lepszej ochrony naszej planety?

Codzienne nawyki!

Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na codzienne nawyki w naszych domach. Okazuje się, że najczęściej z przyzwyczajenia lub bezmyślnie nie zakręcamy wody w kranach, nie gasimy światła dla większego komfortu. Na szczęście sytuacje te da się odwrócić na korzyść środowiska – wodę podczas mycia zębów zakręcajmy, zamiast długich kąpieli w wannach bierzmy prysznice. Wiele dzieci prosi rodziców o pozostawienie światła na noc w pokoju – zamiast klasycznych lampek nocnych kupmy niewielkie lampki dla dzieci, emitujące słaby promień światła. Są to zazwyczaj lampki energooszczędne.

Ekologiczna reklama

Z pewnością znamy również nawyk przynoszenia ze sklepów torebek plastikowych. Torebki reklamowe z pewnością pomagają zapominalskim donieść produkty do domu, jednak częste zapominanie prowadzi do sytuacji, w której w domu nagromadza nam się wiele takich przedmiotów. Warto pamiętać, że reklamówki są produktami niezwykle trudnymi w rozkładzie, w dodatki dawniej większość z nich nie podlegała recyklingowi. Obecnie wiele z nich możemy wrzucić do pojemników na plastik, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie w domu toreb tekstylnych, wykonanych z grubych splotów bawełnianych i syntetycznych. Alternatywą są również torby papierowe.