Jak wyhodować okazałe drzewo oliwne?

W krajach śródziemnomorskich drzewa oliwne są niezwykle popularne – drzewka, na których rosną uwielbiane przez nas oliwki możemy spotkać nie tylko w gajach oliwnych, ale również na prywatnych posesjach. To południowy klimat sprawia, że są tak okazałe i dają dorodne owoce. Czy można jednak wyhodować owocujące drzewo oliwne w naszych polskich trudnych warunkach klimatycznych?

Wymagania drzewa oliwnego

Jak można się domyślić, drzewko oliwne, by urosnąć i dawać owoce, powinno mieć zapewnione warunki klimatyczne zbliżone do tych południowych. Posiada ono rozbudowany system grubych korzeni, dzięki którym może dosięgnąć nawet najgłębszych warstw wody gruntowej. Jego liście pokryte są specjalnym woskiem, który zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody i ułatwia przystosowanie się do południowego klimatu, w którym dominują upały i niewielka roczna ilość opadów. Drzewa oliwne nie powinny być podlewane zbyt często, a do tego przez cały rok być wyeksponowane na działanie promieni słonecznych.

Drzewko oliwne w ogrodzie

Drzewa oliwne, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych, są przystosowane bardziej do funkcjonowania w donicy, niż do posadzenia w ogrodzie. Oczywiście, jeśli tylko nasz ogród stwarza możliwość wyeksponowania drzewka na maksymalne nasłonecznienie, ochronę go przed wiatrem i nadmiernymi opadami, możemy spróbować posadzić je w takich warunkach. Idealnym miejscem wydaje się wówczas osłonięty od wiatru niewielki ogródek od strony zachodniej lub południowej, mniej narażony na warunki atmosferyczne. Decydując się na hodowlę drzewa oliwnego w ogrodzie trzeba jednak wyposażyć się w zapas specjalnych nawozów do roślin śródziemnomorskich oraz w podręczniki dotyczące ich pielęgnacji, przycinania i nawożenia. Należy pamiętać o tym, że rośliny egzotyczne przeniesione na nasze rodzime warunki klimatyczne są narażone na zgoła inne zagrożenia, takie jak grzyby, pleśnie i pasożyty, z którymi nie są nauczone walczyć samodzielnie. Owoce, które wyda takie drzewko z pewnością nie będą tak imponujące jak te prosto z Grecji czy Hiszpanii.

Na taras, balkon lub do domu

Najlepszym rozwiązaniem jest hodowanie drzewa oliwnego na balkonie lub tarasie w dużej donicy. Należy dbać o systematyczne przesadzanie drzewka w coraz to większe doniczki, by zapewnić ich korzeniom swobodny rozrost. Drzewo oliwne powinno być wyeksponowane jak najbardziej na słońce, zaś zimą przenoszone do wnętrza domu o odpowiedniej wymaganej dla niego temperaturze. Podlewanie nie jest kłopotliwe – wystarczy, gdy będziemy to robić dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.

Zapraszam po więcej informacji na stronę drzewo oliwne.