Higiena jamy ustnej

Zdrowie i higiena jamy ustnej to powiązane ze sobą kwestie. Warto dbać o uzębienie i myć je za pomocą pasty do zębów. Pasta dobrej jakości, o prostym i naturalnym składzie pozwoli zachować piękny stan uzębienia i uniknąć próchnicy. Warto pamiętać, że używanie pasty do zębów nie jest jednak jedynym środkiem, służącym zapobieganiu chorobom jamy ustnej. Podpowiadamy kilka trików na uniknięcie przykrych i częstych wizyt na fotelu stomatologicznym.

Przestrzeń między zębami

Tak, tak – to w niej znajduje się prawdziwa skarbnica resztek pokarmu, który spożywamy i bakterii. Nader często higiena tej przestrzeni jest bagatelizowana. Przy szybkim myciu zębów niewiele osób przykłada należytą uwagę do przestrzeni między zębowej za pomocą nici dentystycznych. Obecnie istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych. Nawet noszenie aparatu ortodontycznego nie powinno stanowić wymówki w tej kwestii – istnieją nici o zaostrzonych końcach, idealne do stosowania między powierzchnią zębów, a drutów aparatu ortodontycznego. Istotne jest, aby wyrobić sobie skuteczny nawyk stosowania pasty do zębów oraz nici dentystycznych. Nici dentystyczne są znacznie poręczniejszym środkiem pozwalającym na higienę jamy ustnej. Z pewnością łatwiej jest włożyć do torebki bądź plecaka małe opakowanie nici aniżeli pastę, szczoteczkę i kubek do płukania jamy ustnej. Nie jest wobec tego trudnością wyczyszczenie zębów po obfitym posiłku w restauracji.

Zamiast wody

Przyjęło się, że woda mineralna potrafi zdziałać cuda. Jest to prawda – jej picie ma zbawienny wpływ na nawilżenie naszej skóry, nawodnienie organizmu i samopoczucie. Jednak w zakresie mycia zębów istnieją znacznie skuteczniejsze środki – takie, jak płyny do płukania jamy ustnej. Są to specjalistyczne środki dzięki którym zęby stają się zdrowsze i mocniejsze. Ich używanie ma także niebagatelny wpływ na świeżość oddechu i komfort psychiczny z tym związany. Ważne jest jednak, aby nie używać ich w nadmiarze; zdecydowanie raz dziennie wystarczy. Nadmiar płynu do płukania ust może bowiem stać się z jednym czynników odpowiedzialnych za naruszenie powierzchni szkliwa. Szczególnie zalecane jest używanie tego typu płynów wieczorową porą, po ostatnim myciu zębów w ciągu dnia. Płyn działa wówczas przez całą noc i zęby nie są narażone na nadwrażliwość.

Reasumując – pasty do zębów to absolutne „must have” w pielęgnacji zębów, jednak nie jest to jedyny słuszny środek. Warto zwrócić uwagę również na rolę i wagę nici stomatologicznych oraz dobrych płynów do płukania ust.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Profimed – pasty do zębów.