Gniazdko elektryczne – nieodłączny element każdego mieszkania

Rozmaite wtyczki, gniazdka i kontakty elektryczne są nieodłącznym elementem każdego mieszkania. Producenci dysponują szerokimi ofertami, zawierającymi funkcjonalne akcesoria elektryczne o nowoczesnym designie, które z pewnością idealnie wkomponują się w wystrój każdego wnętrza. Do niedawna w sprzedaży można było znaleźć jedynie gniazdka, które tworzyły jednolitą całość, czyli tak zwane monobloki. Na przestrzeni lat zaczęły pojawiać się jednak zupełnie nowe możliwości. Na chwilę obecną każdy element łącznika i gniazda można zakupić oddzielnie. Umożliwia to tworzenie różnych kombinacji kolorystycznych, a także znacznie ułatwia ich naprawianie.

Budowa nowoczesnego gniazda elektrycznego

Każde gniazdo zbudowane jest z ramki, która nie tylko ma na celu zapewnienie estetycznego wyglądu. Odpowiada również za jego szczelność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo w użytkowaniu. Ponadto gniazdo składa się także z mechanizmu wtykowego, który służy do montażu przewodu. Nowoczesne mechanizmy wtykowe są wyposażone w specjalne zaciski śrubowe do różnego rodzaju przewodów – ochronnego, fazowego i neutralnego. Istnieją również gniazdka trójfazowe, które posiadają aż pięć takich zacisków, ponieważ wychodzą od nich dodatkowe przewody.
Gniazdka elektryczne starego typu przysparzały także mnóstwo problemów w kwestii ich montażu. Nowsze wersje mają wbudowane specjalne pazurki, które znacznie ułatwiają osadzenie w ścianie. Ponadto dzięki nim zamocowanie gniazda może być o wiele bardziej precyzyjne.

Wymogi dotyczące bezpieczeństa

Każde dopuszczone do sprzedaży gniazdko elektryczne musi spełniać określone przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (w skrócie: SEP) wymogi. Według norm branżowych standardowe gniazdo posiada dwa tory prądowe oraz zestyk ochronny, czyli mówiąc kolokwialnie – wystający bolec nazywany uziemieniem. Różnica cenowa między gniazdem bez zestyku ochronnego a gniazdem posiadającym uziemienie jest niewielka, dlatego wiele osób dokonuje wyboru tego drugiego przez wzgląd na bezpieczeństwo. Co więcej, wielu producentów wycofuje ze swoich ofert gniazda bez uziemienia, głównie przez wzgląd na powyższe regulacje wprowadzone przez SEP.

Normy dotyczące rozmieszenia i ilości gniazd

SEP reguluje nie tylko kwestię budowy gniazd elektrycznych, ale także ich odpowiednią ilość w każdym pomieszczeniu oraz wysokość, na jakich powinny zostać zamontowane. Określa także, w jakich miejscach konieczny jest montaż tak zwanych gniazd wysokoprądowych, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Wszelkie normy odnoszące się do montażu gniazdek powinien znać elektryk zajmujący się wykonaniem instalacji elektrycznej. Konieczne jest także uwzględnienie ich na szczegółowym planie domu lub mieszkania.