Dobre oświetlenie przyczep.

Nowoczesne technologie oświetleniowe nie tylko są obecne w domach, czy też drogich pojazdach samochodowych. Dobierając obowiązkowe, jak i fakultatywne wyposażenie oświetleniowe własnej przyczepy dobrze zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii. Bardzo ciekawe okazują się technologie oświetlenia LED, które poprawiają widoczność.

Jak dobrać dla siebie światła przyczepy?

Dobór oświetlenia przyczepy nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy jedynie kierować się przepisami wykonawczymi Ministra Transportu z roku 1991. Sprecyzowane są tam wszystkie obowiązujące normy oświetlenia, które spełniać musi każdy pojazd poruszający się po polskich drogach. Przepisy te są zunifikowane z przepisami zagranicznymi, mając więc dopuszczone w Polsce światła do przyczep, można się bez problemu poruszać po całej Unii Europejskiej.

Każda przyczepa musi posiadać odpowiedniego rodzaju oświetlenie. Przepisową jest obecność w przyczepie oświetlenia:
– świateł pozycyjnych tylnych,
– światła przeciwmgłowego tylnego,
– kierunkowskazów tylnych,
– świateł awaryjnych tylnych,
– podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Fakultatywne opcje oświetlenia

Każda z przyczep może być wyposażona w określone elementy wyposażenia dodatkowego. Niektóre światła do przyczep zarezerwowane są do specjalnych maszyn lub też do pojazdów o specyficznych wymaganiach gabarytowych oraz ciężarowych. Do każdej przyczepy można zamontować:
– światło cofania,
– światło pozycyjne przednie,
– światła pozycyjne boczne,
– standardowy zestaw odblasków tylnych,
– dla pojazdów powyżej 750kg: światła konturowe tylne,
– dla pojazdów powyżej 1,8m szerokości: światła obrysowe tylne.

Te wszystkie elementy można zamówić przez internet. Korzystnie w przypadku oświetlenia jest zdecydować się na rozwiązania oparte o oświetlenie LED. Jest to lepsza widoczność, estetyka oraz mniejsze obciążenie akumulatora. Światła LED cechują się również o wiele większą trwałością i brakiem konieczności wymiany żarówek!

Specyficzne formy oświetlenia przyczep

Przepisy wykonawcze dokładnie precyzują wykorzystanie świateł do przyczep w pojazdach:
– o szerokości powyżej 1,6 i 2,1 metra,
– o długości powyżej 6 i 10 metrów,
– o ciężarze powyżej 750 kilogramów oraz 3500 kilogramów.

Dodatkowo w pojazdach wolno poruszających się konieczne jest wykorzystanie odblasków trójkątnych, oświetlenia specjalnego, pomarańczowego.

Światła do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl