Dlaczego warto inwestować w infrastrukturę rowerową

Zdrowy tryb życia staje się ostatnio bardzo ważny, zarówno dla młodych jak i starszych ludzi. Niewątpliwie, ażeby żyć zdrowo trzeba odpowiednio się odżywiać, ale niemniej ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Z tego też względu, coraz większa liczba Polaków regularnie korzysta z rowerów.

Rozwój polskich miast

Łatwo można zauważyć, że w polskich miastach infrastruktura rowerowa stale się rozwija. Coraz więcej jest stojaków na rowery w różnych miejscach, istnieje też możliwość wynajęcia rowerów, zwłaszcza w tych większych miastach. Wciąż jednak infrastruktura nie jest tak dobrze rozwinięta, aby rowerzyści mogli swobodnie się poruszać po całym terenie takich miast jak Warszawa czy Kraków. Wydaje się, że problemem jest zbyt rzadka sieć dróg rowerowych. Najczęściej, pojawiają się one tylko w określonych częściach miast, w innych natomiast wciąż ich brakuje. Również stojaki na rowery nie zawsze są tam gdzie być powinny lub też jest ich zbyt mało. Brakuje ich często w okolicach często odwiedzanych przez obywateli instytucji publicznych.

Infrastruktura rowerowa służy całemu społeczeństwu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dostępność stojaków rowerowych, czy też gęsta sieć dróg rowerowych służą nie tylko rowerzystom, ale tak naprawdę całym społeczeństwom. Rzecz w tym, że im więcej rowerzystów, tym lepiej dla danej społeczności. Niewątpliwie, im więcej osób korzysta na co dzień z roweru, tym mniej ludzi porusza się samochodami. Dlatego też, w miastach, w których ruch rowerowy jest popularny spada zanieczyszczenie powietrza. Z tego też względu, o stojaki na rowery w najważniejszych miejscach w mieście jak i o szerokie drogi rowerowe powinno się dbać we wszystkich miastach, w których jest problem z czystością powietrza.

Wyrozumiałość uczestników ruchu

Wydaje się, że problemem, hamującym rozwój ruchu rowerowego jest nie tylko mała ilość stojaków na rowery i dróg dla rowerzystów, ale też mentalność uczestników ruchu. Często bowiem dochodzi na drodze do sprzeczek pomiędzy rowerzystami i kierowcami samochodów. Niewątpliwie, są oni dla siebie niewystarczająco wyrozumiali. Z tego też względu, wielu rowerzystów boi się poruszać po drodze rowerem, dlatego wybierają samochód lub komunikację miejską. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet świetnie rozwinięta infrastruktura rowerowa, stojaki na rowery poustawiane co kilkadziesiąt metrów, nie zachęca do korzystania z rowerów, jeśli stopniowo nie zacznie się zmieniać nastawienie zmotoryzowanych uczestników ruchu do rowerzystów. Artykuł powstał we współpracy ze Calus-P

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *