Czym charakteryzują się wnętrza boho?

Sporo w ostatnim czasie mówi się o stylistyce boho. Czym więc jest ten styl? Czym się charakteryzuje i jak prezentuje się wnętrze urządzone w stylu boho?

Kilka słów o stylu boho

Styl boho kojarzy się wielu osobom z modą festiwalową, ale nie należy utożsamiać go jedynie z frędzlami, kwiatowymi wzorami czy koronkami. Styl ten wywodzi się z XIX-wiecznej Francji, a dokładniej ze społeczności artystycznej bohemy. Środowisko to demonstrowało pogardę dla zasad i konwenansów właśnie przez ekstrawaganckie ubiory.

Prekursorką stylu boho była muza Pablo Picassa Dora Maar, która nosiła na co dzień iście teatralne stylizacje. Styl ten powrócił na dobre w latach 60. XX wieku. Bardzo modny jest również i teraz. Nowoczesne boho łączy w sobie tradycje cyganerii z kulturą hipisowską i elementami orientalnymi. To styl wyrazisty i bardzo oryginalny.

Boho w aranżacji wnętrz

Dla boho charakterystyczne są etniczne akcenty, kolorowe dywany, dekoracyjne meble, mocne kolory, lampiony czy pióra. Wprawdzie na pierwszy rzut oka boho przypominać może wielki chaos, ale nie ma tutaj przypadkowości. Dla boho typowe jest połączenie ze sobą na pozór niepasujących do siebie elementów. W boho można naprawdę wiele.

We wnętrzach boho znaleźć można mocne akcenty kolorystyczne – turkus, amarant czy fuksję. Jaskrawe kolory nigdy jednak nie stanowią barwy dominującej, a jedynie ją dopełniają. W boho nie ma pustych ścian. Stawia się na plakaty czy obrazy. Styl ten kocha materiałowe dodatki – koce, poduszki i pledy.

Ważnym elementem stylistyki boho jest też światło. Najlepiej jeśli jest ono subtelne i lekko rozproszone. Warto postawić na lampiony i świeczniki, zwłaszcza metalowe.

Styl boho a styl skandynawski

Styl boho od stylu skandynawskiego różni się przede wszystkim zastosowaniem większej palety barw. W przeciwieństwie do stylistyki skandynawskiej, boho nie charakteryzuje się minimalizmem, a wręcz przeciwnie. We wnętrzach boho spotkać można wzorzyste dywany, kolorowe plakaty czy nietuzinkowe tkaniny. Tymczasem dla stylu scandi typowa jest biel i odcienie szarości.

Styl boho – dla kogo?

Coraz więcej osób stawia na stylistykę boho, urządzając swoje mieszkanie. Styl ten jak żaden inny pozwala wyrazić siebie. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią nudy i szukają ciekawych pomysłów na aranżację wnętrza. Pomieszczenia utrzymane w stylistyce boho stanowią doskonałą przestrzeń dla fanów przedmiotów hand made. Na ten styl stawiają również osoby aktywne i te, które kochają podróżować.

Duża porcja inspiracji jest dostępna tutaj: https://sklep.foteks.pl/inspiracje-c1-Fototapety.html