Częsta przyczyna kobiecego bólu – endometrioza

Endometrioza to choroba dotykająca miesiączkujące kobiety i przytrafia się co piątej z nich. Choć jest choć jest to tak powszechna przypadłość jej przyczyny nie są dobrze poznane. Zapewne duże znaczenie mają czynniki genetyczne, jednak muszą wystąpić jeszcze dodatkowe warunki.

Czym jest endometrioza

W cyklu miesięcznym kobiety błona śluzowa narasta, by w odpowiednim momencie (gdy nie dojdzie do zapłodnienia) złuszczyć się i wydalić (krwawienie miesięczne). Czasami dochodzi do zaburzenia i komórki endometrium (błony śluzowej macicy) trafiają poprzez jajowody do jajników, otrzewnej, jamy brzucha i innych narządów. Tam zagnieżdżają się i to jest właśnie endometrioza. Komórki błony śluzowej nabłonka narastają w tym niewłaściwym narządzie zachowując się jednak tak, jak w jamie macicy, czyli złuszczają się, powodują krwawienia. Ponieważ nie mogą zostać wydalone narastają latami, prowadząc do kolejnych problemów.

Objawy

Podstawowe i najczęściej pojawiające się objawy to problemy z niepłodnością i bóle w okolicy miednicy mniejszej. Bóle mogą pojawiać się także w okolicy lędźwiowej, przy oddawaniu moczu i stolca. Jest to bardzo silny ból, a jego pojawienie się i nasilenie nie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Lekarze nadal nie są pewni, co jest przyczyną występowania bólu w tej chorobie. To bolesna choroba, która choć na ogół nie jest śmiertelna ma ogromny wpływ na życie pacjentki.

Diagnostyka nie jest łatwa. Endometrioza może pozostać nierozpoznana nawet w trakcie specjalistycznych badań. Zwykle najpierw wyklucza się inne choroby i dopiero diagnozuje endometriozę.
Żeby móc potwierdzić chorobę trzeba zawsze przeprowadzić badanie ginekologiczne, USG dopochwowe a także laparoskopię. Podczas laparoskopii można pobrać także wycinek do badania histopatologicznego. Te badania pozwalają zdiagnozować endometriozę umiejscowioną w szyjce macicy i ścianach pochwy oraz okolicy tych narządów. Jednak nie wykażą one ognisk w innych miejscach. Do tego konieczne są dalsze badania.

Leczenie endometriozy

Nie jest łatwo leczyć chorobę, której przyczyna nie jest znana. W takim przypadku leczenie skupia się jedynie na objawach i tak jest też w przypadku endometriozy. W farmakoterapii stosuje się głównie leki hormonalne, hamuje pracę jajników i obniża poziom estrogenów. Tę terapię stosuje się głównie w leczeniu bolesnych objawów endometriozy. Stosuje się także leczenie chirurgiczne, które zależne jest od umiejscowienia choroby i stopnia jej zaawansowania, ale wybierane przede wszystkim w przypadku leczenia niepłodności wynikającej z endometriozy.

Zapraszam po więcej informacji na stronęendometrioza.