Co zrobić z niechcianą biżuterią?

Złoto i srebro od wieków stanowią obiekt pożądania wielu z nas. Odkąd ludzkość odkryła metale szlachetne i nauczyła się je stosownie obrabiać – odtąd, nieprzerwanie, wyroby z nich wykonane osiągają duże ceny. Złoto czy srebro uchodzą za symbol statusu i odniesionego sukcesu – nic więc dziwnego, że chcemy wejść w jego posiadanie.

Niechciane złoto

Istnieje także druga strona medalu (niekoniecznie złotego). Prawie każdemu choć raz w życiu zdarzy się dostać coś, co jakkolwiek wykonane z najdroższych materiałów, nie do końca wpasowuje się w nasze gusta i niekoniecznie chcielibyśmy nosić to na co dzień. Mowa o biżuterii, która często bywa dawana jako prezent. Są pewne okazje, przy których przyjęło się, że daną osobę należy obdarować takim podarunkiem, począwszy od chrztu, na który spora część dzieci dostaje od chrzestnych złoty łańcuszek z wisiorkiem. Jakkolwiek jest to z pewnością cenna pamiątka, rzadko zdarza się, aby ktoś w dorosłym życiu nosił ten prezent. Ponadto, w naszych domach z pewnością znajdzie się wiele zapomnianej, bądź też nigdy nienoszonej biżuterii. Każdorazowo, zwłaszcza w momencie, w którym pilnie potrzebny jest nam dodatkowy zastrzyk gotówki, rozwiązaniem może być skup metali szlachetnych.

Skup metalu

Sprzedawana w skupie biżuteria to tzw. złom metalu. Nie jest to w żadnym razie określenie uwłaczające – mianem tym określa się po prostu artykuły metalowe, które mogą zostać poddane recyklingowi i wykorzystane ponownie. Dotyczy to tak samo stali jak i platyny czy, właśnie, złota. Warto zaznaczyć, że metale szlachetne odznaczają się wieloma właściwościami, które pozwalają wykorzystać je nie tylko w funkcji czysto ozdobnej. Wystarczy wspomnieć pozłacanie końcówek wysokiej klasy kabli audio. Pamiętajmy przy tym, że o ile cena tego rodzaju kruszców zawsze jest wysoka, o tyle także i ona nie jest stała i podlega pewnym wahaniom, na które wpływ mają różnorakie czynniki, jak choćby sytuacja na giełdzie, kurs USD, sytuacja polityczna czy inflacja. Co więcej, każdy skup metalu może mieć nieco inną ofertę, dlatego warto znaleźć możliwie najkorzystniejszą z nich.

Ponowne wykorzystanie biżuterii

Skup metali szlachetnych – http://www.stellmet.pl/ to rzecz jasna nie jedyne miejsce, w którym może odsprzedać złom metalu. Zawsze możliwa jest także próba odsprzedaży całego produktu, bez zakładania zmiany jego przeznaczenia czy formy, na przykład na aukcji. Wiele tego typu przedmiotów potrafi osiągać znaczne ceny, nie tylko ze względu na cenny materiał ale także ogólne wykonania, które nam osobiście może się nie podobać, z pewnością znajdzie się jednak ktoś, kto je doceni. Innym rozwiązaniem jest oddanie złomu jubilerowi w momencie składania zamówienia na wykonanie nowego przedmiotu, np. obrączek czy pierścionka zaręczynowego, dzięki czemu finalna cena pomniejszona jest o cenę materiału, który uda się odzyskać.