Co warto wiedzieć o wykonywaniu odwiertów w betonie?

Wycinanie otworów w betonie to nie jest prosta sprawa. Przede wszystkim należy dysponować sprzętem odpowiednim do tego typu prac, jak również wiedzą i odrobiną doświadczenia. W pewnych sytuacjach jednak lepiej nie próbować wykonywania odwiertów samodzielnie. Kiedy zatem warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Samodzielne wiercenie w betonie

Odwierty w betonie wykonane własnoręcznie zdają egzamin, gdy chodzi o niewielką powierzchnię oraz o materiał, który charakteryzuje się dość przystępnym stopniem twardości. Oczywiście nawet w tym przypadku nie sprawdzi się zwykła wiertarka; ma ona po prostu za małą moc. W niektórych sytuacjach wycinanie otworów w betonie komórkowym, czyli kruchym, o niewielkiej gęstości, może zakończyć się powodzeniem, jednak zazwyczaj sprzęt ten nie daje rady. Podobnie wiertarka udarowa – może, lecz nie musi się sprawdzić. Jej użycie zaleca się w przypadku wycięcia niewielkiego otworu; dłuższa praca wiertarką z udarem prędzej poskutkuje zniszczeniem sprzętu niż efektywnym odwiertem. Odwierty w betonie zaleca się robić przy pomocy młotowiertarki, przez wzgląd na jej moc i wytrzymałość. Na rynku można znaleźć dwa typy młotowiertarek: z udarem pneumatycznym, który pozwala na automatyczne dostosowanie siły nacisku do potrzeb odwiertu oraz z udarem mechanicznym, przy użyciu którego siłę docisku należy dostosować samodzielnie (siłą własnych mięśni). Warto także wspomnieć o wiertłach – nie mogą to być zwykłe wiertła, ponieważ są one zbyt kruche i nie przebiją betonu. Należy więc zakupić specjalny rodzaj wierteł przeznaczony do pracy w tak twardych materiałach.

Korzystanie z usług profesjonalnych firm

Korzystanie z usług oferowanych przez profesjonalistów jest zalecane, gdy wiercenie w betonie o dużej gęstości przerasta możliwości młotowiertarek i innych sprzętów będących w zasięgu przeciętnego Kowalskiego. Firmy specjalizujące się w tego typu pracach posiadają narzędzia pozwalające na wykorzystanie tak zwanej techniki diamentowej. Czym ona jest? Otóż jest to nic innego, jak wykonywanie odwiertów w twardych materiałach (przede wszystkim w betonie, ale również w żelazie czy żelbecie) przy użyciu wierteł i tarcz wzmocnionych bardzo twardym i wytrzymałym syntetycznym diamentem. Technika ta pozwala na niebywałą precyzję cięcia, jak również na jego przeprowadzenie w miejscach trudno dostępnych. Zazwyczaj wykorzystuje się ją podczas wiercenia w betonie na potrzeby montażu instalacji hydraulicznych, wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, elektrycznych, wentylacyjnych i innych.

Więcej na stronie http://wierceniebetonu.com/