Co obejmuje skup metali szlachetnych

Najczęściej do metali szlachetnych zalicza się złoto, srebro i platynę, które kojarzone są z biżuterią wysokiej jakości. Jednak oprócz wymienionych trzech metali do metali szlachetnych mogą być zaliczone także inne metale oraz metale rzadkie. Skup metali szlachetnych skupia się zatem na złocie, srebrze i platynie oraz na elementach wykonanych z wolframu, molibdenu czy palladu. Dodatkowo firmy skupują węgliki i spieki, mogą także skupować metale rzadkie, jak tantal, beryl, cyrkon czy tytan.

Jakie elementy z metali szlachetnych można sprzedać?

Skup złota, skup srebra i skup platyny obejmuje skup biżuterii oraz metalu w czystej postaci, przy czym taki metal musi posiadać odpowiednio wysoką zawartość czystego metalu szlachetnego. W przypadku biżuterii srebrnej skupowana jest biżuteria o próbie 925, dla biżuterii platynowej ta próba podniesiona jest do 950. Jedynie biżuteria złota może być skupowana nawet w najniższych próbach, jednak złoty złom biżuteryjny o próbie np. 500 będzie bardzo tani. Wiele firm odzyskujących metale szlachetne skupuje również elementy silników, płytki i ogniwa z akumulatorów lotniczych, głównie srebrne, ale za to nieużywane, oraz same akumulatory lotnicze, które również nie mogą być używane. W przypadku elementów z metali rzadkich skupowane są zarówno płytki, jak i druty, luty, blachy czy pręty.

Jak wycenić wartość metalu

Na większości stron internetowych, jakie prowadzą firmy zajmujące się przetwarzaniem metali szlachetnych, znajdują się cenniki, pozwalające na oszacowanie wartości posiadanych metalowych zasobów. Co prawda niektóre z nich, jak wytopy i wylewki zawierające wybrane metale szlachetne, wyceniane są indywidualnie, niemniej większość elementów metalowych posiada dość precyzyjnie określone wartości cenowe, przeliczane 1 gram lub 1 kg metalowego produktu. W niektórych firmach wycena dokonywana jest przez rzeczoznawcę na miejscu u sprzedającego, który na tej podstawie może podjąć decyzję o sprzedaży. Inne z kolei umożliwiają przesłanie niewielkiej próbki na adres firmy, aby wycenić jakość przesłanego produktu.

Różne ceny na te same produkty

Zanim zdecydujemy się na sprzedaż konkretnych produktów z metali szlachetnych, warto porównać ceny, jakie oferują firmy oferujące skup metali szlachetnych. Różnice pozornie nie są wielkie, bowiem na 1 kg mogą sięgać kilku złotych, jednak mogą one przesądzić o opłacalności sprzedaży przy większych ilościach metalu czy produktu zawierającego metale szlachetne. Najbardziej widoczne jest to w przypadku biżuterii.