Co ma wpływ na rosnące koszty usług budowlanych w Opolu?

Przynajmniej od roku, stolica województwa opolskiego jest jednym, wielkim placem budowy. Niestety, realizacja wszystkich inwestycji nie przebiega wzorowo. Niektóre z nich notują poważne opóźnienia a w przypadku innych, ceny podawane przez ewentualnych wykonawców (w postępowaniu przetargowym) są większe, niż kwota zarezerwowana w budżecie.

Plac świętego Sebastiana

Dla firm realizujących usługi budowlane Opole było (i nadal jest) miejscem, gdzie można sporo zarobić. Przykładem jest wspomniany w śródtytule Plac św. Sebastiana, którego remont przeciąga się w czasie, ze względu na zbyt wysokie koszty określone przez potencjalnych wykonawców.

Według wstępnych analiz, budżet miasta zarezerwował na remont tego wyjątkowego miejsca około 2 milionów złotych. Niestety, koszty podawane przez firmy realizujące usługi budowlane w Opolu, są wyższe o około 600 tysięcy złotych.

Z ekonomią nie da się wygrać…

Ekonomia to nauka, która opiera się na szeregu ścisłych, choć często nieprzewidywalnych założeń. Niestety, w tym przypadku do głosu dochodzi klasyczne prawo popytu i prawo podaży. Dlatego kwota zapisana przez Urząd Miasta w Opolu (przynajmniej na razie) jest nierealna. Co ma wpływ na takie zjawisko?

1. Dla firm, oferujących usługi budowlane Opole jest miejscem szczególnym. Wiąże się to nie tylko z dużą liczbą zamówień, ale też ze wzrostem cen materiałów budowlanych, który jest skutkiem tego zjawiska. Oznacza to, że ceny realizacji inwestycji będą znacznie większe, aniżeli w latach ubiegłych. Osoby, które są odpowiedzialne za stworzenie budżetu, powinny to uwzględnić w swoich analizach.

2. Druga sprawa, to konieczność podwyższenia kosztów pracy. W związku z dużym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych budowlańców, firmy stale podnoszą im wynagrodzenia. Dzięki temu, są one o wiele bardziej konkurencyjne na rynku pracy. Oznacza to również wzrost ogólnych kosztów wykonania inwestycji, co oznacza w trudności w dopięciu budżetu.

3. Warto również uwzględnić to, że okres wyborczy (zbliżające się wybory samorządowe) to czas, w którym tradycyjnie zwiększa się ilość realizowanych inwestycji miejskich. Przedkłada się to na większe koszty wykonywanych poszczególnych zamówień. Firmy budowlane nie narzekają więc na brak ofert, mogąc wybierać wśród swoich oferentów.

Podsumowując, firmy realizujące usługi budowlane w Opolu, z pewnością jeszcze bardziej podniosą koszty swoich prac. Zwłaszcza, że sytuacja w tym mieście (i nie tylko) uległa – w porównaniu do lat ubiegłych – sporym zmianom. Czy to oznacza, że usługi budowlane na obszarze Opola stale będą drożeć? Niestety, wszystko na to wskazuje.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://ksetra.pl/