Budujemy dom – gdzie szukać oszczędności?

Budowa domu kojarzona jest przede wszystkim z olbrzymimi kosztami – większość osób zaciąga olbrzymie kredyty, aby móc nie tylko zbudować dom, ale również wcześniej kupić działkę. Takie kredyty są spłacane latami, niewiele osób zastanawia się również nad tym, że spłata jest znacznie wyższa niż kwota zaciągniętego zobowiązania. Mimo tego wiele osób decyduje się na budowę własnego domu – jest to dla nich synonim wygody, większej prywatności, możliwości aranżowania domu tak, jak tylko im się podoba. Czy możliwe jest szukanie oszczędności podczas urządzania domu?

Domy tworzone z drewna

Obecnie w Polsce istnieje kilka możliwości budowy domu – więcej niż 85% domów budowanych jest z cegły, z murowanymi fundamentami. Budowa takiego domu trwa przynajmniej dwa lata – to sporo czasu, szczególnie z perspektywy młodych osób, które po ślubnie pragną zamieszkać wspólnie. Na szczęście istnieje kilka alternatyw – jedną z ciekawszych są tanie domy drewniane całoroczne, których budowa trwa znacznie krócej, a cała inwestycja jest o wiele tańsza!

Co warto wiedzieć i inwestycjach tego typu?

Domy drewniane całoroczne tworzone są w dwóch etapach – pierwszym jest wylewanie fundamentów – i jest to jedyny element murowany domu. Po wyschnięciu tworzone są konstrukcje drewniane, przy użyciu bel litego drewna. Jest ono specjalnie zabezpieczane przed zniszczeniem, ścieraniem.

Budowa domu drewnianego w konstrukcji szkieletowej trwa nie dłużej niż 4 miesiące – jest to czas potrzebny do postawienia budynku oraz do przygotowania go „pod klucz”. Jeśli jednak samodzielnie chcemy wykańczać wnętrze wystarczą zaledwie… 2 miesiące!

Niezwykle ważną informacją jest to, że koszty budowy domu tego typu są mniejsze o 30-40% niż koszt domu murowanego. To kolosalna różnica, która z pewnością wpłynie na wybranie tego projektu na nasz dom.