Budowa domu nie musi trwać rok

Budowa domu to zwykle nie lada wyzwanie, które wiąże się z dopełnieniem wielu formalności – zezwolenia czy projekty, a następnie ze śledzeniem poszczególnych etapów budowy. Nowe technologie pozwalają jednak zredukować formalności do minimum oraz znacznie skrócić czas budowy. Idealnym rozwiązaniem są domy z prefabrykatów.

Dom z gotowych elementów

Technologia budowy domów z gotowych elementów – prefabrykatów, zyskuje w Polsce ostatnio na popularności. Powstające w ten sposób domy są ekologiczne, energooszczędne i funkcjonalne. Nowoczesny dom z prefabrykatów powstaje w różnych technologiach przy wykorzystaniu różnych materiałów. Najwięcej domów tego typu powstaje z drewna i z keramzytobetonu, rzadziej z płyt zrębkowo – cementowych czy paneli styropianowych ze stalową konstrukcją. Można skorzystać z gotowych projektów lub też stworzyć swój własny.

Prefabrykacja – co to takiego?

Polega na tym, że w fabryce powstają gotowe elementy konstrukcyjne – ściany, stropy, więźba dachowa, które z kolei dostarcza się na plac budowy i montuje w jedną całość. Poszczególne elementy są wykonywane precyzyjnie, co ułatwia ich montaż i wyklucza niespodzianki zwiastujące dodatkowe problemy i wydatki. Potrzebne jest jedynie wcześniejsze wykonanie fundamentów oraz podłączenie mediów. Część firm zajmujących się budową domów z prefabrykatów ma w swojej ofercie wykończenie domu w stanie developerskim lub „pod klucz”.

Budowa domu w kilka miesięcy

Jak najbardziej jest to możliwe, bo dom z prefabrykatów budowany jest niezależnie od warunków pogodowych, a jego budowa trwa zwykle do 5 miesięcy w stanie developerskim. Oczywiście czas potrzebny do postawienia tego typu domu zależy od wielkości oraz projektu, może być nieco krótszy lub dłuższy. Niemniej jednak powstające domy w tej technologii wymagają znacznie krótszego czasu niż domy stawiane w tradycyjny sposób. W praktyce często wygląda to następująco:
– około 7-14 dni sam proces produkcji elementów w fabryce;
– około 7 dni montaż prefabrykatów na miejscu;
– kilka tygodni wykończenie do stanu developerskiego;
– dodatkowe 3 miesiące do wykończenia „pod klucz”.

Dom z prefabrykatów, to miedzy innymi:

– szybka, niesezonowa budowa;
– dom przyjazny środowisku i energooszczędny, przy tym funkcjonalny i wygodny;
– koszty z góry znane;
– czysty plac budowy.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl