Barwienie włosów farbami ziołowymi

Współcześnie większość dorosłych Polek regularnie farbuje włosy. I nie chodzi tu bynajmniej tylko o panie, które pragną przykryć siwiznę, bowiem już nastolatki decydują się na taki zabieg. Na rynku dostępne są różne, służące tym celom produkty: możemy skorzystać z farby tymczasowej, która zmyje się po kilku dniach, lub trwałej, pozostającej na włosach przez 6-8 tygodni. Większość tych specyfików zawiera w swoim składzie mnóstwo chemikaliów, które niekoniecznie są dobre dla naszych włosów. Idealną alternatywą dla nich są farby ziołowe.

Właściwości henny

Tak naprawdę jest to potoczna nazwa naturalnej farby, której bazę stanowi właśnie henna, czyli barwnik otrzymywany z lawsonii bezbronnej. W zależności od koloru, jaki ma być otrzymany, stosuje się inne dodatki. W sklepach dostępne są gotowe kompozycje, dzięki którym nasze włosy otrzymają wymarzoną barwę – ale możemy także samemu zmieszać konkretne składniki. Z uwagi na brak obecności chemikaliów, gotowe farby nie mogą być stosowane do rozjaśniania włosów, gdyż zawarte w nich barwniki nie mają takich właściwości – więcej na temat tych działań można znaleźć tutaj. Z kolei przykrycie siwizny jest bardzo skuteczne. Osoby o jasnych włosach będą miały najwięcej zabawy przy wybraniu przyszłego koloru, w przeciwieństwie do ciemnowłosych, które mogą czuprynę jedynie ocieplić czerwienią czy ochłodzić granatem. Jednak mimo tych ograniczeń, henna jest najlepszą konkurencją dla standardowych farb, gdyż nie tylko nie niszczy włosów, ale i dodatkowo je wzmacnia. Dzieje się tak dlatego, że barwniki w niej zawarte wchodzą w strukturę włosa, oklejając go, przez co ten zyskuje na objętości.

Co trzeba wiedzieć o farbowaniu henną?

Osoby od wielu lat stosujące farby syntetyczne mogą być zdziwione odmiennością aplikowania tych ziołowych. Henna nie zawiera wzmacniacza barwników czy amoniaku, które wspomagają jej pracę – aby więc otrzymać jak najlepszy efekt, trzeba dokładnie przestrzegać instrukcji. Jeżeli stosujemy odżywki lub inne produkty zawierające silikon, musimy z nich zrezygnować na 2 dni przed farbowaniem. Włos jest przez nie szczelnie oblepiany, przez co naturalny barwnik nie będzie w stanie w niego wniknąć. Przed farbowaniem należy dokładnie umyć włosy szamponem bez silikonu, a następnie porządnie je rozczesać.  Wodę o temperaturze dostosowanej do używanego barwnika musimy połączyć w misce z przygotowaną mieszanką. Farba nie może zawierać grudek, jej konsystencja powinna być kremowa. Nakładamy jeszcze ciepłą farbę na wilgotne włosy, korzystając przy tym z grzebyka. Kiedy skończymy, na głowę należy założyć czepek oraz dodatkowo owinąć ręcznikiem, w celu utrzymania temperatury. Hennę najlepiej utrzymywać na włosach przez 2 godziny. Po upływie tego czasu trzeba dokładnie opłukać głowę. Przez następne 48 godzin należy zrezygnować z mycia włosów. W tym czasie możemy czuć zapach farby, przypominający woń trawy, jednak zniknie on po następnym umyciu głowy. Farbowanie najlepiej powtórzyć po upływie 6 tygodni.

Farby ziołowe są obecnie coraz chętniej stosowane przez osoby, które starają się wyeliminować sztuczne substancje ze swojego otoczenia. Farbowanie henną daje efekt podobny do farb naturalnych, nie niszcząc przy tym włosów. Aplikacja jest nieco bardziej złożona, jednak warto poświęcić trochę czasu, by zadbać nie tylko o piękny wygląd, ale i zdrowie naszych włosów.