Auto na raty

W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez samochodu. Polskie miasta stale rosną, a odległości, jakie pokonujemy codziennie, w przeciągu tygodnia, miesiąca czy roku – coraz większe. Nowe auto to jednak spory wydatek, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Rozwiązaniem może być zakup używanego pojazdu – takie rozwiązanie ma jednak tylu zwolenników co przeciwników. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zakup pojazdu za gotówkę, z pomocą może przyjść kredyt na samochód.

Kalkulator kredytowy na samochód

Obliczanie kredytu samochodowego nie jest wcale tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać, a narzędzia dostępne na stronach dealerów samochodów, często współpracujących bezpośrednio z bankami w zakresie udzielania rat i kredytów, pozwalają dosyć precyzyjnie przewidzieć wysokość pojedynczej raty i znaleźć odpowiedni balans pomiędzy okresem kredytowania a ilością pieniędzy, które co pewien czas, zazwyczaj co miesiąc, pobierane będą z naszego konta. Kalkulator kredytowy na samochód to bardzo użyteczne narzędzie, które umożliwia wybranie najbardziej odpowiadającego nam wariantu ratalnego.

Obliczanie kredytu samochodowego

Jak wiadomo, wysokość jednej raty zależna jest od paru czynników, z których najważniejsze to oprocentowanie oraz okres spłacania rat – im będzie dłuższy, tym niższa będzie rata, jednocześnie wzrasta jednak oprocentowanie dlatego maksymalnie długie okresy kredytowania nie zawsze są najkorzystniejsze, mimo, że stanowią najmniejsze obciążenie naszego miesięcznego budżetu domowego. Dealerzy oferują różne warianty spłaty, z których szczególnie popularny jest ostatnio kredyt 50/50 czyli tzw. pół na pół. Przy takim rozwiązaniu połowę kwoty wpłacamy w momencie zakupu, drugą zaś po ustalonym czasie – najczęściej jest to okres jednego roku. Warto jednak pamiętać, że jakkolwiek sam kredyt 50/50 zazwyczaj nie jest oprocentowany, będziemy musieli uiścić prowizję bankową, zazwyczaj w okolicach 5% i obowiązkowe ubezpieczenie kredytu. Decydując się na zakup za gotówkę możemy także spróbować negocjować cenę – nawet jeżeli nie uda nam się uzyskać dodatkowego rabatu, być może dealer zaproponuje nieco wyższy pakiet wyposażenia. W przypadku kredytu raczej nie ma takich możliwości.

Kredyt czy leasing?

Alternatywą dla rat, bardzo często stosowaną zwłaszcza przez firmy i przedsiębiorców, jest wzięcie auta w leasing. Główną przewagą, jaką kredyt na samochód ma nad leasingiem jest fakt, że w momencie podpisania umowy kredytowej i odebrania samochodu z salonu, stajemy się już właściwym właścicielem danego samochodu. Auto leasingowane wciąż pozostaje natomiast własnością firmy leasingowej i nierzadko stosowane jest także jako zabezpieczenie. Może to skutkować na przykład niższym wymaganym wkładem początkowym, niesie jednak ze sobą pewne utrudnienia. Wszelakie czynności serwisowe jakie dokonywane będą w leasingowanym samochodzie wymagały będą stosownego upoważnienia – w końcu to nie my jesteśmy fizycznym właścicielem. W przypadku zakupu auta na raty, tego rodzaju trudności nie występują.