Aranżacja wąskiej kuchni

Choć we współczesnym budownictwie zdecydowanie stawia się na duże przestronne i co najważniejsze odpowiednio doświetlone kuchnie, to większość Polaków nadal mieszka w budynkach budowanych w czasach PRL, kiedy wąska kuchnia była czymś naturalnym, dla budownictwa, która miało za zadanie zmaksymalizować ilość mieszkańców na danej przestrzeni. Dokonując zatem remontu mieszkania powinniśmy szczególnie się zastanowić jak urządzić wąską kuchnię?

 

Zabudowa

Wąska kuchnia ma swoje ograniczenia, których nie przeskoczymy. Nie jesteśmy w stanie zmienić jej w efektowną nowoczesną kuchnię, ale możemy wykonać kilka zabiegów, które spowodują, że będzie ona bardziej funkcjonalna i ładniejsza. Przede wszystkim wszystkie meble kuchenne i całą zabudowę należy umieścić po jednej stronie. Stworzy się wtedy przestrzeń, która nie może być mniejsza niż sto dwadzieścia centymetrów, a sama kuchnia optycznie nam się powiększy.

 

Triki

Najważniejszy jest tu oczywiście kolor. Zasada jest prosta. Kolory oparte na bieli rozjaśnią i optycznie powiększą nam kuchnie, a kolory ciemne sprawią, że będzie ona optycznie mała oraz co najważniejsze klaustrofobiczna. Naturalnym wyborem są kolory jasne. Wybieramy biel, krem, beż, a także pastele. Wąska kuchnia z pewnością dobrze wygląda z paskami i pasami jako motywem dekoracyjnym. Poziome umieszczajmy na krótszej ścianie. Wtedy lekko ją „poszerzą”, a pionowe na tej dłuższej. Równie istotne jest oświetlenie. Najlepsze będzie punktowe, rozmieszczone wzdłuż zabudowy. Jedna lampa zamontowana w centralnym punkcie nie doświetli wszystkich zakamarków. Nie próbujemy też montować w wąskiej kuchni, tradycyjnych mebli takich jak choćby stół kuchenny. Zajmie on olbrzymią część pozostałej powierzchni, a jego funkcjonalność jako miejsca do jedzenia wspólnych, rodzinnych posiłków będzie mocno dyskusyjna.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *